Opravila in naloge
- Sprejema bolnike in jih opozarja na možne vplive pred odvzemom vzorca, ki jih lahko povzroča hrana, pijača in kajenje. Daje jim navodila za pravilni odvzem vzorca oziroma ga sam odvzame (vensko ali kapilarno kri, brise sluznic).
- Skrbi za pravilno označevanje vzorcev, tako tistih, ki so odvzeti v laboratoriju, kot tudi tistih, ki so prispeli z drugih oddelkov (npr. bolnišnice) ali po pošti.
- Analize ali preiskave so odvisne od tipa laboratorija: lahko je specializiran, splošni oziroma kombiniran. Izvaja različne kemijske, biokemijske in imuno-kemijske analize po standardnih postopkih ali na avtomatskih analizatorjih.
- Določa krvne skupine in ugotavlja prisotnost protiteles, ki so pomembna za transfuzije. Opravlja serološke presejalne in potrditvene teste za dokaz virusnih, bakterijskih in parazitskih infekcij.
Laboratorijski tehnik izvaja preiskave biološkega materiala (medicinska mikrobiologija), brise predmetov splošne rabe ter preiskave vode in hrane (sanitarna mikrobiologija). Hematologija je domena specialnega laboratorija na kliniki ali pa je del medicinsko biokemičnega laboratorija zdravstvenega doma. Delovno področje radiokemije, kjer za analize uporabljamo radioaktivne izotope, je zaradi pogojev dela posebej obravnavano v zakonodaji. Poznamo še laboratorije transfuzijske medicine, histologije in citologije.
Delovni pripomočki sodijo v laboratorijsko opremo in se razlikujejo glede na tip laboratorija. To je laboratorijska steklovina, plastično posodje, pipete, mešalci in stresalniki, različni tipi avtomatskih analizatorjev, kodni čitalci, mikroskopi, centrifuge, sterilizatorji, hladilniki in zmrzovalniki.
Skrbi za pravilen odvzem vzorca za preiskavo, saj je od tega odvisna zanesljivost končnega rezultata. Vsakemu bolniku obrazloži postopek ter mu pomaga pregnati strah pred posegom, na primer pred odvzemom krvi iz vene.
Znanja in spretnosti
V času šolanja spozna zgradbo in funkcijo človeških tkiv in organov, mikroskopsko zgradbo in kemične sestavine celice. Spozna osnovne bolezenske motnje in načela diagnostičnih testov v biološkem materialu.
Pogosto komunicira tako z bolniki kot s strokovnim osebjem v laboratoriju ali v bolnišničnih oddelkih. Zdrav vid, sposobnost razločevanja barv in fokusiranja na bližino so lastnosti, ki mu omogočajo kakovostno delo.
Pri delu je potrebna koncentracija na vsebino dela in na predmete, s katerimi dela.
Razmere za delo
Laboratoriji so običajno hrupni zaradi delovanja centrifug, analizatorjev in hladilnih naprav. Delo je stoječe ali sedeče s pogostim upogibanjem telesa. Poteka v dopoldanskem času ali v izmenah, odvisno od tipa laboratorija in organizacije službe.
Predvidena izobrazba
Delo mu omogoča srednja strokovna izobrazba, smer tehnik laboratorijske biomedicine, opravljeno pripravništvo in strokovni izpit.
Druge informacije
SPOT, Slovenska poslovna točka, Laboratorijski tehnik
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.