Opravila in naloge
Spremlja in zagotavlja tehnično kakovost pri obdelavi filmskega gradiva ali televizijskih oddaj. Njegovo delo je elektronska montaža slike in zvoka pri vseh zvrsteh TV oddaj in filmov;
montaža je zadnja stopnja dela v procesu ustvarjanja avdiovizualnega sporočila;
začne se z zamislijo, nadaljuje s pisanjem scenarija, s snemalno knjigo za delo pred kamero, z ogledom posnetega materiala, tehtnim premislekom in pripravo pred vstopom v montažo.
Montaža je pomemben dejavnik pri ustvarjanju avdiovizualnega sporočila, montažer pa eden izmed kreativnih sodelavcev režiserja. Najsi gre za celovečeren film, dokumentarno oddajo, prispevek v informativni oddaji ali reklamno sporočilo, je montažer tisti, ki izdelku da končni izgled.
Za montažo prispevkov na TV Slovenija se še vedno uporabljajo kasete formatov: BETA, Digital BETACAM, IMX, DVCPRO in DVCAM. Problem montiranja s kasete na kaseto je predvsem v dolgotrajnosti postopka in prehodih med pregledom materiala. To je glavna ovira predvsem arhivskih posnetkov, kjer je veliko posnetega materiala, za katerega bi potrebovali tudi veliko časa, da bi ga pretvorili v ustrezen format in naložili na diskovna polja. Potrebna bi bila torej digitalizacija celotnega video arhiva. V montaži so še vedno v uporabi profesionalni magnetoskopi, s katerimi predvajajo posneti material ter ga sproti nasnemavajo, kader za kadrom, da dobijo končni izdelek - televizijski prispevek.
Izdelava prispevka poteka tako, da novinar s seboj prinese posneto gradivo na eni ali več kasetah, brano in posneto besedilo ali OFF pa na drugi kaseti. Posnetek se najprej sestavi tonsko, na primer OFF, izjava, OFF izjava, na koncu pa se OFF še pokrije s kadri, ki jih novinar prinese s seboj. Kadri so običajno izbrani tako, da s sliko pokažejo zgodbo, ki jo novinar pripoveduje v svojem prispevku.
Izdelek montažerja je elektronsko zmontiran in pripravljen prispevek za objavo na televiziji. Filmska montaža ima svoje zakonitosti, vendar v praksi montažer pogosto dela tako na filmu kot na televiziji.
Znanja in spretnosti
Montažer pri delu pozna in izvaja tehnične naloge: organizira posneti material slike in zvoka, vzpostavlja potrebno kontinuiteto filma ali televizijske oddaje ter posnetemu materialu da ustrezen ritem. Med dramaturške naloge sodi kreiranje pregledne in sugestivne konstrukcije materiala in izdelava kompaktne avdiovizualne vsebine. Pomembne so tudi asociativne naloge in kreativne rešitve montažerja, s katerimi bogati gledalce z novimi pogledi in vsebinami.
Montažer mora imeti brezhiben vid in sluh. Večino časa dela v temnih prostorih montirnice, kjer montira različne televizijske, video ali filmske zapise.
Montažer se zanima za zgodovino filma in medijskih praks kot tudi za sodobne prijeme na filmskem in likovnem področju. Je potrpežljiv in lahko dlje časa dela v temnih prostorih televizijskega studija ali laboratorija. Imeti mora posluh za skupinsko delo.
Razmere za delo
Delo je pretežno sedeče in poteka v t.i. montaži, kjer običajno skupaj z režiserjem oddaje ali filma sestavlja filmske sličice in ustrezno zvokovno spremljavo. Delovni čas montažerja je pogosto popoldan in zvečer, ko mora posneti material pripraviti za objavo. Montažer dela natančno in hitro tudi pod pritiskom, ki zaradi programskih zahtev in časovnih omejitev ni redek. Zaradi hitrega razvoja tehnologije se mora montažer nenehno izobraževati in pridobivati nove izkušnje. Za pridobitev teh izkušenj so potrebna dolga leta dela v montaži in veliko zmontiranega gradiva.
Zaradi dolgotrajnega dela v zaprtem temnem prostoru, kjer poteka montaža televizijskih prispevkov, je potrebna zaščita oči in krajši premori med delom.
Predvidena izobrazba
Stopnja zahtevane strokovne izobrazbe je višješolska izobrazba smeri medijske komunikacije ali likovna z dodatnim programom za strokovno izobraževanje po končani višješolski izobrazbi.
Druge informacije
Akademija za gledališče, radio, film in televizijo, Nazorjeva 3, 1000 Ljubljana
Inštitut in akademija za multimedije, Ljubljana
Srednja šola za oblikovanje, Maribor
Srednja medijska in grafična šola Ljubljana
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.