Opravila in naloge
- Ob prihodu na delo se registrira v operativnem centru, kjer poteka priprava na let posadke. Posadka se seznani s posebnostmi leta ter opravi delovni in strokovni posvet ali briefing.
- Pri vstopu potnikov na letalo poskrbi za sprejem, usmerja jih na sedeže in pomaga osebam z ovirami. Potnike seznani z varnostnimi predpisi.
- V primeru nepredvidene oziroma nevarne situacije postopa po predpisani proceduri: potnikom demonstrira izhode in jih pripravi za pristanek. Potnike pouči kako se odpirajo zasilni izhodi in jih sezani s postopki reševanja.
V letalski družbi Adria Airways dela več kot 100 stevardov in stevardes, veliko se jih zaposli tudi pri tujih letalskih prevoznikih.
Uporablja opremo za serviranje, kot so servirni vozički, vrči, pladnji in kozarci, različne vrste hrane in pijače ter druge pripomočke, literaturo ter strokovna navodila.
Neposredni stik s potniki narekuje vljudnost in ustrežljivost v želji, da bi se potnik počutil kar najbolje. Pomembna je osebna razgledanost in znanje tujih jezikov.
Znanja in spretnosti
Kandidati za stevarde morajo biti državljani Slovenije, imeti dokončano štiriletno srednjo šolo in status rednega študenta. Aktivno morajo znati slovensko in angleško ter pasivno nemško ali francosko, zaželeno je tudi znanje drugih jezikov.
Član kabinskega osebja opravi redni letni pregled pred pooblaščeno zdravniško komisijo. To je eden izmed pogojev za pridobitev oziroma podaljšanje dovoljenja za delo.
Pričakuje se vljudnost, pozornost, natančnost, poštenost, urejenost, samozavest in smisel za estetiko.
Razmere za delo
Delo poteka po operativnem planu vse dni v tednu in povzroča neenakomerne obremenitve.
Pri delu kabinskega osebja letala so posebne razmere:
- Obremenitev zaradi ropota je povečana, hrup dosega moč 94 - 117 dB.
- Obremenitev zaradi vibracij in sevanja.
- Obremenitev zaradi okužb je velika zaradi neposrednega stika z ljudmi na majhnem prostoru.
Predvidena izobrazba
Kandidat pred nastopom dela uspešno zaključi tečaj za stevarde, ki traja 5- 6 tednov, in pridobi dovoljenje za delo člana kabinskega osebja pri Republiški upravi za zračno plovbo Slovenije. Za podaljšanje dovoljenja opravi vsakoletno interno osveževanje znanja, vaje iz evakuacije in nevarnih situacij ter vaje za uporabo opreme za nevarne situacije.
Druge informacije
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.