Opravila in naloge
- V večjih objektih je hišnik pogosto le organizator vzdrževanja. Seznanjen je z vsemi delovnimi področji do te mere, da zna ukrepati ob morebitni okvari, dokler ne pride ustrezni strokovnjak.
- Pozna in skrbi za: vzdrževanje funkcionalnih objektov, energetske naprave v teh objektih in njihovo delovanje, higienske zahteve in varstvo pred požarom.
- Vzdržuje objekt, organizira in spremlja delo zunanjih izvajalcev popravil ter sodeluje pri sprejemanju odločitev v zvezi z vzdrževanjem objekta.
Za uspešno delovanje potrebujejo hišnika več-stanovanjski objekti, poslovni objekti, šole, vrtci, zdravstveni in drugi javni objekti. Dela značilna za poklic so: strojno energetska dela, elektro, gradbena in obrtniška dela, preprosta opravila, kot je urejanje okolice ter varnostna opravila: protipožarna zaščita in varovanje zgradbe.
Hišnik uporablja pri svojem delu različna orodja, pripomočke in materiale, ki jih lahko razdelimo po področjih na:
- strojno-vzdrževalna dela: pile, klešče, izvijači, svedri, škarje, merilna orodja, vrtalni in brusilni stroj, čistilni material, rezervni deli
- elektro-vzdrževalna dela: imbus ključi, različne vrste klešč, izvijači, preizkuševalec napetosti, kladiva, varovalke, žarnice
- mizarska vzdrževalna dela: kladiva, dleta, izvijači, klešče, žage, žeblji, vložki
- pleskarska vzdrževalna dela: čopiči, barve, laki, čistila, lepila, lestve, odri.
Naloga hišnika je, da ugotovi, kakšne so naročnikove želje in mu nato s svojim znanjem in spretnostjo te želje izpolni. Njegov cilj je dobro opravljena storitev in zadovoljstvo naročnika storitve.
Znanja in spretnosti
Za poklic se zahteva poklicna oziroma strokovna kvalifikacija tehnične smeri. Pomembna so praktična znanja s tehničnih področij. Ima znanja o komuniciranju in organizaciji dela, poznavanju zakonov in tehničnih predpisov za vzdrževanje in upravljanje funkcionalnih objektov ter znanju o učinkoviti rabi energije.
Pri vzdrževanju stavbe in njene okolice upošteva vremenske okoliščine in vplive. Poklic zahteva občasno večje fizične obremenitve.
Poklic zahteva veliko mero samostojnosti, organizacijskih znanj, sposobnost prilagajanja novostim, inovativnost in komunikativnost.
Razmere za delo
Delo opravlja pretežno stoje, veliko je hoje in pripogibanja. Delovni čas je mnogokrat le okvirno določen in ga hišnik prilagaja zahtevam delovnih nalog.
Predvidena izobrazba
Za poklic se pričakuje poklicna izobrazba tehnične smeri (3 ali 4-letna srednja šola).
Druge informacije
Gospodarska zbornica Slovenije, Dimičeva 13, 1504 Ljubljana
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.