Opravila in naloge
- Usposobljen je za oskrbo živali na veterinarski kliniki in v veterinarski ambulanti, v živalskem vrtu in v zavetišču za živali. V živalskem vrtu skrbi za prehrano živali ter čisti in ureja njihov bivanjski prostor.
- V Zoološkem vrtu mesta Ljubljana ločijo tri skupine živali: v prvi so parkljarji in kopitarji, slon, antilopa, divji prašič in bizon, v drugi ptiči in opice in v tretji zveri, lev, medved in dihur. Delavca, ki skrbi za živali prve skupine, zaradi varnosti spremlja vedno še en sodelavec.
- Tisti, ki je določen za oskrbo mesojedih živali, upravlja tudi hladilnico mesa. Meso razseka in ga glede na potrebe razdeli med živali.
- Kosi travo na travnikih, jo suši in vozi traktor. Sodeluje z veterinarjem, jemlje vzorce za laboratorijske analize ter pomaga pri prevozu in zdravljenju živali.
Oskrbnik je usposobljen za oskrbo živali na veterinarski kliniki in v veterinarski ambulanti, za živali v karanteni, v živalskem vrtu in v zavetišču za živali.
Pri delu uporablja stroje in naprave, traktor, vozičke, samokolnico, lopate, grablje in vile, razne posode, vedra ter nož in sekiro. V evidenčno knjigo vpisuje pomembnejše dogodke pri posameznih živalih, opozorila in evidence.
Poleg osnovnih storitev, kot so čiščenje, hranjenje in vzdrževanje, prevzema ogrožene živali in jim v azilu nudi zaščito. Pripravi tudi karanteno za nove živali, ki morajo nekaj časa ostati na opazovanju.
Znanja in spretnosti
Pozna prehranske potrebe živali ter skrbi za dezinfekcijo, dezinsekcijo in deratizacijo prostorov. Upošteva pravila veterinarsko-sanitarnega reda in skrbi za dobro počutje živali. Veterinarju pomaga pri posegih in zna živali po posegu oskrbeti. Imeti mora vozniški izpit za vožnjo traktorja in za osebno vozilo.
Oskrbnik živali v živalskem vrtu ima dobre reflekse, biti mora hiter in okreten.
Za oskrbnika je pomembno, da zna dobro opazovati in svoja opažanja nato posreduje veterinarju, ki se na osnovi dodatnih ogledov odloči za zdravljenje ali cepljenje živali.
Razmere za delo
Ne glede na letni čas in vremenske razmere mora poskrbeti za živali. Delo je fizično zahtevno. Večinoma poteka zunaj, na odprtem, v zavetišču, v hlevu, kletki in obori z živalmi.
Predvidena izobrazba
Oskrbnik živali ima strokovno izobrazbo veterinarski tehnik.
Druge informacije
Biotehniški izobraževalni center Ljubljana, Gimnazija in veterinarska šola, Cesta v Mestni log 47, 1000 Ljubljana
ZOO Ljubljana, Večna pot 70, 1000 Ljubljana
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.