Opravila in naloge
- Vinogradnik se ukvarja z gojenjem vinske trte. Trto obreže in poveže, spremlja njen razvoj in odstranjuje odvečne mladike in liste.
- Ureja, utrjuje in vzdržuje jarke in poti po vinogradu ter odstranjuje škodo po vremenskih ujmah.
- Med dozorevanjem grozdja preverja stopnjo njegove zrelosti. Ko je čas za trgatev, trga in zbira grozdje.
- Pridelek prepelje v vinsko klet za nadaljnje predelavo ali za skladiščenje in prodajo na trgu. Pri tem opravlja predelovalna in kletarska dela.
Zaposli se v vinogradniški zadrugi, obratu kmetijske zadruge ali kombinata, v trsnici ali rastlinjaku. V večjem vinogradniškem podjetju dela kot vinogradnik cepilec, vzgojitelj trsnih cepičev, traktorist ali kletar. Kot prodajalec vina lastne pridelave dela v vinotoču.
Uporablja ročna orodja in pripomočke, kot so sadjarske škarje, cepilni nož, klešče, posode in brente pa tudi kmetijske stroje in naprave, npr. traktor s priključki, rahljalnik, kosilnico, nahrbtno škropilnico, stiskalnico in sode. Dela s trsnimi cepljenkami, umetnimi in naravnimi gnojili, zaščitnimi sredstvi in vinskimi dodatki.
Prideluje grozdje za sprotno porabo (namizno grozdje), za sušenje (rozine) in za predelavo v vino (namizno, kakovostno ali peneče vino).
Znanja in spretnosti
Potrebuje vinogradniško oziroma vinarsko znanje, ki ga pridobi na poklicni kmetijski šoli. Pozna postopke pridelave vina, tržne standarde in higienske predpise, kar dokazuje s certifikatom in vpisom v register pridelovalcev grozdja in vina ali s posebnim dovoljenjem.
Potrebuje dobro telesno gibljivost in okretnost, zlasti ko dela v vinogradu z ozko postavljenim nasadom. Imeti mora spretne roke in prste, npr. pri rezanju ali cepljenju trte.
Biti mora vztrajen in potrpežljiv, skrben in natančen.
Razmere za delo
Dela na prostem v različnih vremenskih razmerah. Dela tudi v hladnem in vlažnem prostoru vinske kleti. Na delo vplivajo značilnosti zemljišča, npr. nagnjenost terena in oblika nasada. Dela pretežno stoje in med hojo, včasih tudi v prisiljenem položaju s sklanjanjem in čepenjem.
Predvidena izobrazba
Vinogradnik ima kmetijsko izobrazbo različnih stopenj. Najpogosteje ima srednjo poklicno ali srednjo strokovno, lahko tudi univerzitetno izobrazbo agronomske smeri.
Druge informacije
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.