Opravila in naloge
- Varuje lovišče pred nenadzorovanimi posegi v prostor in preganja divje lovce.
- Izvaja odstrel divjadi v skladu s predpisanim letnim načrtom.
- Spremlja in evidentira število divjadi ter drugih prostoživečih živali oziroma opravlja monitoring lovišča. V lovišču opravlja naloge s področja varstva prostoživečih živali, izvaja in nadzira izvajanje biotehniških del.
- Spremlja in vodi goste pri lovu in pri opazovanju živali. Vse ugotovitve in aktivnosti zapisuje v lovski dnevnik in tako sestavlja kroniko dogajanja v revirju.
Poklic lovca je predpisan v loviščih s posebnim namenom, ki jih je opredelil Zakon o divjadi in lovstvu. Deset lovišč deluje v okviru Zavoda za gozdove Slovenije in eno v okviru Triglavskega narodnega parka. Lovišča lovskih družin imajo svoje lovske čuvaje, na vsakih 2.000 hektarov enega, vendar ni nujno, da so to poklicni lovci.
Uporablja orožje, ki je običajno dolgocevno, včasih pa tudi kratkocevno, predvsem pri iskanju nevarne ranjene divjadi, kot sta medved in divji prašič. Med pripomočki uporablja daljnogled, nepremočljivo obleko in obutev ter orodja, kot so nož, lopata, sekira, različne kose, kladivo in stroji za izvedbo biotehničnih del: kosilnice, traktor in motorna žaga.
Izdelek lovca je urejen lovski revir, ki zadovoljuje življenjske potrebe divjadi in drugih prostoživečih živali in je usklajen z lastniki zemljišč in drugimi uporabniki prostora. Lovec opravlja predpisana biotehnična in melioracijska dela. Izvaja odstrel določenega števila živali, postavlja krmilnice, preganja krivolov in vodi gostujoče lovce.
Znanja in spretnosti
Z znanjem, ki ga pridobi z opravljenim lovskim izpitom, je sposoben samostojno delati v revirju. Delovna praksa je pri tem pomembna, saj ocenjevanje dogajanja v naravi, prepoznavanje vedenjskih in telesnih lastnosti divjadi, ločevanje živalskih vrst in druge veščine pridobi predvsem z delom v revirju. Redno se udeležuje izobraževanj, ki jih v obliki predavanj organizira vodja lovišča.
Sposoben je večurnega gibanja v naravi, ki lahko zajema tudi območje visokogorja. Druge želene lastnosti so: dober vid, sluh in voh, mirnost gibov, hitri refleksi, stabilno ravnotežje, dobro zaznavanje prostora in orientacija v naravi.
Pri delu vseskozi opazuje naravo in procese, ki v njej potekajo. Delo izvaja v skladu z etičnim kodeksom lovcev, upošteva pravice drugih uporabnikov prostora in se ravna po naravovarstvenih predpisih.
Razmere za delo
Dela v naravi, zato je izpostavljen različnim vremenskim pogojem in drugim nevarnostim, kot je hoja po nevarnem terenu, padajoče veje z dreves, ugrizi in piki strupenih živali. Delo prilagaja dogajanju v naravi in je povezano z letnimi časi. Večji del časa preživi v gibanju, pogosto pa več ur v sedečem položaju ali prisiljeni drži, npr. ko čaka na preži.
Predvidena izobrazba
Za opravljanje poklica je predpisana srednješolska izobrazba, obvezen je lovski izpit in izpit za lovskega čuvaja.
Druge informacije
Lovska zveza Slovenije, Župančičeva ulica 9, 1000 Ljubljana
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.