Opravila in naloge
- Kamnosek z orodjem in stroji obdela katerokoli vrsto kamna v načrtovani izdelek. Izdelani kamniti element vgradi in ga zavaruje pred škodljivimi vplivi okolja.
- Stroj mu olajša delo in prihrani čas, vendar je na koncu le roka kamnoseka tista, ki da izdelku končno obliko in plemenit videz. Uporaba ročnega orodja je temeljno znanje vsakega kamnoseka. Sodeluje s kiparji pri izdelavi spomenikov.
- Industrijski način obdelave kamna je deloma avtomatiziran. Ker pri tem kamen režejo v vedno tanjše plošče, ki jih nato pritrdijo na različne konstrukcije, je pomembno kamen pravilno izbrati in ga na primeren način razrezati in obdelati.
Zaposli se v obrti ali v industrijski delavnici. Razlika je predvsem v organizaciji dela, saj morajo v obrtni delavnici "vsi vse znati", v industrijski pa se delavci usmerijo na ožja področja dela, npr. razrez kamna, poliranje plošč in montažo.
Pri pridobivanju kamna se uporabljajo: vrtalni stroji, diamantne žične žage, pnevmatske blazine, kompresorji, klini in kladiva za lomljenje kamna in pnevmatska orodja za grobo površinsko obdelavo robnikov. Delovni pripomočki za ročno obdelavo kamna so: kladiva, jeklene konice, dleta, kladiva, brusi, polirna sredstva, pnevmatska ročna orodja, kotna rezalka, kotna brusilka, vrtalni stroj in merilna orodja.
Naprave za premikanje in transport kamna so: viličarji, ročni vozički in dvigala. Pri montaži kamna uporablja: malte, lepila, vijake, sidra, zagozde in sredstva za površinsko zaščito kamna. Tehnična dokumentacija obsega načrte, delovne skice, delovni nalog s kosovnico materiala, gradbeno knjigo, gradbeni dnevnik, transportne dokumente, naročilnice in račune.
V kamnoseštvu izdelujejo masivne elemente, kot so stopnice, zidovi, ograje, strehe, okenski in vratni okvirji, podstavki, kamini, spomeniki, vrtna ter notranja oprema. Med ploskovne elemente štejejo tlake ter stenske obloge.
Znanja in spretnosti
Za delo v kamnoseštvu je potrebna poklicna kvalifikacija, ki si jo pridobi na poklicni šoli. Kamnosek zna prebrati načrt izdelka in pripraviti šablone in modele. Delo prilagodi tehnologiji, pri čemer izbira med ročno, strojno ali kombinirano izdelavo. Manj zahtevne elemente zna tudi sam oblikovati in načrtovati. Poznati mora delovanje celotne konstrukcije, da med montažo ne povzroči poškodb na drugih materialih.
Delo v kamnoseštvu kljub sodobnim pripomočkom in strojem ni lahko. Kamnosek mora biti posebno pazljiv pri ročnem in strojnem premikanju bremen zaradi velike teže materiala. Veliko opravil poteka na terenu ali na gradbišču v vseh vremenskih razmerah, zato mora imeti dobro telesno zmogljivost.
Kamen je material, ki zahteva skrbno presojo pri izbiri ter veliko časa za obdelavo. Posameznih stopenj obdelave ni mogoče preskočiti, zato mora biti kamnosek vztrajen, potrpežljiv. Zna dobro opazovati in poslušati, da lahko pravočasno in skrbno odmeri moč udarcev ali delovanje stroja. Kamnosek, ki dela na objektih kulturne dediščine, ima smisel za umetnost.
Razmere za delo
V kamnoseških delavnicah so delavci izpostavljeni predvsem hrupu in vlagi. Zaradi uporabe vode pri skoraj vseh postopkih dela ni več nevarnosti nenehnega prašenja. Dela pretežno stoje, včasih v neugodni, rahlo sklonjeni drži, ki obremenjuje hrbtenico.
Predvidena izobrazba
Za izvajanje del je predvidena poklicna šola po programu za kamnoseka.
Druge informacije
Gospodarska zbornica Slovenije, Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala
Podrobnejše informacije o šolah so objavljene na spletni strani Centra za poklicno izobraževanje
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.