Opravila in naloge
- Dela na področju obnove, prenove in varovanja stavbne dediščine, kjer pod vodstvom odgovornega restavratorja opravlja posege na kamnitih elementih z namenom njihovega ohranjanja.
Naravni kamen je bil v preteklosti razširjeno gradivo, zato obnova stavb in drugih kamnitih konstrukcij zahteva veliko specialnih znanj, ki jih ima kamnosek, restavratorski sodelavec.
Pri obnovi kamnitih elementov uporablja orodja in pripomočke za demontažo, zaščito in transport poškodovanih delov kamnite konstrukcije. Čisti in obnavlja posamezne elemente, popravlja površinske poškodbe in ter izvaja postopke za utrjevanje in lepljenje kamna. Ročno ali strojno izdeluje nadomestne elemente kamnitih konstrukcij.
Zaščita stavbne kulturne dediščine, obnova in restavratorski posegi so storitve kamnoseka restavratorja. Pri tem iz kamna ali drugih materialov izdeluje manjkajoče elemente in jih v skladu z restavratorsko-konservatorskimi smernicami vgradi na ustrezna mesta.
Znanja in spretnosti
Pri obnovi stavbne dediščine ročno ali strojno izdeluje kamnite elemente, jih vgradi na izbrana mesta in jih po vgradnji ali montaži zaščiti. Pozna tradicionalne kamnoseške tehnike in tehnologije ter njihovo uporabo. Pri obnovi ali popravilu kamnoseških elementov uporablja nadomestni kamen ali druge materiale.
Delo običajno poteka na terenu ali na gradbišču zato mora imeti dobro telesno zmogljivost.
Pri restavratorskih posegih je vztrajen, natančen in potrpežljiv. Zanima ga umetnost in načini gradnje v preteklosti. Zna delati v skupini in se zaveda odgovornosti za lasten prispevek k uspešnemu restavratorskemu posegu.
Razmere za delo
Kamnosek pri restavratorskih delih na stavbni dediščini dela v prašnem okolju, zato mora pri klesanju in obnovi kamnitih elementov uporabljati zaščitno opremo in masko. Dela pretežno v hrupnem okolju, stoje in v neugodnih položajih.
Predvidena izobrazba
Poklicno kvalifikacijo pridobi kandidat, ki je zaključil poklicno izobrazbo za kamnoseka ali ima potrdilo, da je opravil strokovni del zaključnega izpita v programu Kamnosek. Pričakuje se tri leta delovnih izkušenj na področju kamnoseštva ter dokazila o najmanj treh različnih posegih na objektih stavbne dediščine, ki jih je potrdil restavrator z opravljenim strokovnim izpitom za varstvo kulturne dediščine.
Druge informacije
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS)
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.