Opravila in naloge
- Pazljiv in pozoren je na linijo polaganja in na vzorec, ki ga imajo ploščice. Ker so v podlagi različne prekinitve, kot so cevi in vtičnice, mora posamezne ploščice posebej obdelati, da se natančno prilegajo na stiki. Ko so ploščice položene, odstrani odvečno vezivo in zapolni stične reže med njimi.
- Ko od stranke dobi naročilo, si prostore za polaganje najprej ogleda. S svojim znanjem in izkušnjami svetuje izbiro ploščic in načine polaganja ter stranko seznani z izvedbenim rokom in stroški.
Dela v gradbeništvu in obrti kot samozaposlen obrtnik ali pri drugem obrtniku oziroma v obrtnem podjetju. Poleg operativnega dela načrtuje, organizira, svetuje in opravlja administrativno-komercialno delo.
Uporablja orodja in pripomočke, kot so kladivo, klešče za ščipanje in lomljenje ploščic, rezalnik za ploščice, lopatica, strgalo, sekalo, kotnik, vodna tehtnica in vlagomer. Osnovni material za delo so keramične ploščice, ki so primerne za zidne ali talne podlage, za notranje prostore ali za polaganje zunaj.
S svojimi izdelki opremlja in poživlja kuhinje, kopalnice, sanitarije, predsobe, hodnike, stopnice, balkone, terase, vhode, prehode, kopališča, bazene ali laboratorijske prostore.
Znanja in spretnosti
Za obrtno delo mora opraviti preizkus strokovne usposobljenosti in pridobiti obrtno dovoljenje, s katerim dokazuje, da je registriran v obrtnem registru polagalcev. Ima vozniški izpit in po možnosti lastno prevozno sredstvo, npr. kombi.
Polagalec je telesno spreten in fizično vzdržljiv. Dobro mora razlikovati barve in barvne odtenke.
Poleg smisla za estetiko in oblikovanje mora biti natančen, potrpežljiv in vztrajen. Zanima se za novosti v stroki in za modne smernice na trgu.
Razmere za delo
Večino dela opravlja na tleh, kleče in čepe ali stoje. Pogosto se pripogiba. Delo opravlja tudi na višini. Material pripravlja ročno in prenaša različno težka bremena. Dela sam ali s pomočnikom.
Predvidena izobrazba
Polagalec keramičnih ploščic ima končano triletno poklicno gradbeno šolo, program zaključna gradbena dela.
Druge informacije
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.