Opravila in naloge
Čisti zunanje površine različnih objektov, kot so stolpnice, visoki poslovni objekti, stanovanjske hiše in druge objekte;
pred čiščenjem fasade si stavbo ogleda in preuči možnosti varovanja, določi število delavcev in njihovo razporeditev;
pripravi varovalne odre, dvižne košare in izbere mesta, ki bodo sidrala varovalne naprave ali varovalne vrvi.Čistilec fasad je samozaposlen ali pa je zaposlen pri čistilnem servisu, ki izvaja čiščenje fasad in je specializirano tudi za delo na višini.
Pri delu uporablja varovalno opremo za varnost pri delu na višini. To določajo zakoni in uredbe za delo na višini. Med to opremo spada osebna varovalna oprema, ki jo sestavljajo delovna obleka, ki ne sme imeti ohlapnih rokavov in hlačnic, zaščitna čelada, škornji ali delovni čevlji, ki imajo podplat iz nedrsečega materiala, varovalni pas in varovalne rokavice v primeru dela na vrvi.
Vsa orodja in sredstva za čiščenje, ki jih uporablja, morajo biti pričvrščena na varovalni pas ali na sedež. Uporaba čistilne in druge strojne opreme je odvisna od materiala, iz katerega je narejena fasada ter od načina čiščenja.
Storitev čistilca fasad so očiščene zunanje površine objektov.
Znanja in spretnosti
Čistilec fasad mora opraviti izpit iz varnosti pri delu ter posebni del izpita za delo na višini. Čeprav formalna izobrazba ni potrebna, so pri delodajalcih zaželene delovne izkušnje, znanja s področja higiene, uporabe kemičnih čistil ter vzdrževanja čistilnih strojev.
Sposoben je delati v skupini, saj se stavbe večinoma čistijo v večjih skupinah in morajo delavci zaradi varnosti med seboj dobro sodelovati.
Čistilec fasad mora biti telesno in psihično zdrav. Ne sme imeti vrtoglavice, ne sme se bati višine in opravljen mora imeti zdravniški pregled za delo na višini.
Rad ima delo na višini, njegova želja po tem delu lahko izvira iz športnega ali alpinističnega plezanja. Biti mora tudi natančen, vzdržljiv ter imeti dobro koncentracijo kljub ponavljajočem delu.
Razmere za delo
Delo poteka večinoma na višini. Delovni urnik se prilagaja vremenskim razmeram in željam naročnikov, pa tudi materialu, iz katerega je narejen stavbni objekt oziroma fasada. Delovni dan se začne v zgodnjih jutranjih urah, saj je treba delo opraviti čim hitreje in izkoristiti vsak vremensko ugoden dan.
Predvidena izobrazba
Za čistilca fasad ni potrebna formalna izobrazba. Opraviti mora le zdravniški pregled za delo na višini, izpit iz varnosti pri delu ter delu na višini. Pri delu na vrvi je potrebno plezalno znanje, ki ga pridobi v alpinistični ali plezalni šoli.
Druge informacije
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Sekcija čistilcev objektov, Celovška cesta 71, 1000 Ljubljana
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, Varnost in zdravje pri delu v dejavnosti pri čiščenju stavb
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.