Opravila in naloge
- Na osnovi modela, ki je pogosto iz lesa ali gline, sestavi kalup za kovinski odlitek. Kalup izdela s pomočjo livarskega peska, orodnega jekla, mavca in snovi, ki jih je mogoče oblikovati in so odporne na visoke temperature.
- Ko je kalup dokončan in pridobi trdno obliko, vanj vlije raztaljeno kovino, plastiko ali drugo snov in počaka, da se ta ohladi. Zatem kalup razdre ali razpre in tako dobi ulitek, ki ga pošlje na nadaljnjo površinsko obdelavo.
- Pri serijski proizvodnji izdelkov kalup izdela orodjar, livar pa sodeluje predvsem pri vlivanju staljene kovine ali druge snovi v kalup.
Dela v livarskem podjetju, kjer izdelujejo serijske ali izredne ulite izdelke. Pogosto dela tudi na umetniškem področju, kjer sodeluje s kiparji, ki želijo svoje kipe uliti v kovino, plastiko in druge materiale.
Za izdelavo kalupa pri unikatnih izdelkih uporablja livarski pesek, livarsko smolo in orodje za izdelavo in oblikovanje kalupa - mešalec za livarski pesek, livarske modele, zidarske žlice, vodno tehtnico in meter. Pri vlivanju serijskih izdelkov izdelavo kalupa naroči pri orodjarju. Takšen kalup je običajno iz kovine in livar vanj lahko večkrat zaporedoma vliva staljeno snov, ne da bi kalup pri tem uničil.
Na podlagi izdelanega modela oziroma kalupa iz kovine ali druge snovi ulije izbrani predmet, katerega oblika in velikost sta določena s kalupom.
Znanja in spretnosti
S končano poklicno šolo je usposobljen za samostojno izdelavo kalupov in vlivanje izdelkov.
Livar je telesno vzdržljiv, ima dober vid, otip in mirne gibe rok. Dobro zaznava prostor in ima prostorsko predstavljivost.
Zanimajo ga novitete na njegovem delovnem področju in na področju oblikovanja materialov.
Razmere za delo
Od velikosti ulitka je odvisno ali livar dela sam ali v skupini. Večji kot je končni izdelek, več ljudi sodeluje pri gradnji kalupa in poznejšem ulivanju.
Predvidena izobrazba
Livar z dokončano 3-letno strokovno šolo pridobi znanja, ki jih potrebuje pri delu.
Druge informacije
Društvo livarjev Slovenije, Lepi pot 6, 1001 Ljubljana
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.