Opravila in naloge
- Pripravlja, izdeluje in montira kovinske dele avtomobilske karoserije;
- popravlja pokvarjene dele karoserije in jih nadomešča z novimi;
- posamezne dele spaja, sestavlja in popravlja z varjenjem, kovičenjem in drugimi postopki.
Avtomobilski klepar je zaposlen v remontnih in servisnih delavnicah, kjer se ukvarja samo z določenimi avtokleparskimi deli. V manjših delavnicah take delitve dela ni. Zato mora sam odstraniti s poškodovane karoserije mehanske in električne naprave, ki so tam pritrjene, in jih pri končni montaži znova vstavi na ustrezna mesta. Posamezne dele spaja, sestavlja in popravlja z varjenjem, kovičenjem in drugimi postopki.
Uporablja osnovno in specialno avtomehanično orodje ter naprave za popravilo karoserij. Merilne in kontrolne naprave uporabi za pregled popravljenih karoserij. Materiali, ki jih potrebuje, so predvsem profilno železo, jeklo in aluminij. Dokumenti, ki jih uporablja, so tehnične risbe, delovni nalogi, garancijski listi in atesti.
Izdelek je popravljeno vozilo ter izdelava in montaža delov avtomobilskih karoserij.
Znanja in spretnosti
Razume tehnično dokumentacijo, zna izdelati načrt popravila in obvlada osnove kalkulacij ter računalništva. Osvoji tudi znanja s področja varstva pri delu s poudarkom na delu z materiali iz kovin. Praktično se nauči uporabljati osebna in tehnična zaščitna sredstva.
Pri delu potrebuje dobro telesno gibčnost in spretnost rok. Imeti mora tudi dober sluh in vid.
Za uspešno delo se zahteva dobra zmogljivost za delo v različnih krajih in v različnih položajih ter iznajdljivost v novo nastalih situacijah.
Razmere za delo
Avtomobilski klepar opravlja svoje delo v zaprtih prostorih, zato je pomembno, da je delovni prostor dobro prezračen.
Predvidena izobrazba
Izobraževalni program Avtoklepar (in Avtoličar) je nadomestil program Avtokaroserist. Novost tega programa je, da so vsebine izobraževanja osredotočene na poklicne kompetence. Dijaki in vajenci osvojijo tudi vsebine, ki jih predlagajo bodoči delodajalci.
Druge informacije
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.