Opravila in naloge
- Orodja izdeluje orodja in naprave na podlagi načrtov, skic in tehnične dokumentacije. Večkrat si mora, predvsem pri enostavnejših orodjih, dokumentacijo pripraviti tudi sam.
- Nastavlja in kontrolira orodja med delovanjem strojev.
- Lahko se usmeri za izdelovanje specialnih orodij ali naprav, za različna merska orodja, izsekovalna orodja ali kalupe.
Orodjar je zaposlen v industriji in v obrtni dejavnosti. Njegova delovna področja vključujejo:
- izdelavo orodij in naprav, vrtalne, vpenjalne in merilne priprave ter naprave, rezalna in oblikovalna orodja in orodja za brizganje
- vpenjanje orodij in priprav
- popravljanje orodij (brušenje, ostrenje, varjenje) ter
- vzdrževanje in kontrolo orodja, skladiščenje in evidenco orodij.
Delovna sredstva orodjarja so ročna orodja, obdelovalni stroji, aparati in varilni pripomočki, žarilne peči, merila, aparati ter instrumenti za kontrolo. Materiali, ki jih uporablja, so jekla, barvne kovine in zlitine, umetne mase ter les in guma. Uporablja tudi brusilna sredstva ter materiale za preizkus oblik modelov in odlitkov.
Izdelek je novo orodje, storitev pa popravila in vzdrževalna dela.
Znanja in spretnosti
Za opravljanje poklica se zahteva srednja poklicna izobrazba. Orodjar pridobi znanja za načrtovanje, pripravo in izvajanje dela. Je komunikativen, kooperativen, strpen ter pripravljen reševati probleme pri delu. Pridobljeno znanje zna uporabiti v novih situacijah ter tako povezovati teorijo in prakso.
Za uspešno opravljanje dela so potrebni: smisel za reševanje tehničnih problemov pri izdelavi ali pri popravilu orodja, splošna telesna spretnost, spretnost rok pri delu v različnih položajih in smisel za natančno delo.
Pri delu mora biti komunikativen in zna presoditi, kaj se od njega pričakuje.
Razmere za delo
Dela samostojno v prisotnosti drugih, pogosto v dveh izmenah.
Predvidena izobrazba
Za poklic se zahteva končana poklicna šola tehnične smeri.
Druge informacije
Gospodarska zbornica Slovenije- Združenje kovinske industrije
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.