Opravila in naloge
Ročno ali strojno izdeluje precizne stroje ali instrumente na podlagi skice ali računalniškega izpisa, ki ga konstruirajo inženirji;
vzdržuje in popravlja finomehanske naprave (npr. optične in fotomehanične naprave, instrumente, aparate za fizikalne in kemične poskuse, medicinske instrumente, merilne naprave, precizne tehtnice in različne naprave za merjenje).
Najpogosteje se zaposli v podjetju kovinske industrije, včasih tudi v elektroindustriji in seveda v različnih področjih obrti. Njegova delovna področja zajemajo izdelavo in popravilo fotomehanskih in finomehanskih naprav. V podjetjih, kjer se ukvarjajo z izdelavo in uporabo medicinskih instrumentov, se pogosto zaposli tudi finomehanik. Zna brati tehnične risbe in načrte in si natančno predstavlja vsak posamezni del in celoto naprave.
Pri svojem delu uporablja jekla, barvaste kovine in zlitine, umetne mase, les, steklo in gumo. Delo finomehanika ne more več potekati brez izjemno natančnih računalniških merilnih naprav. Dokumenti, ki spremljajo njegovo delo, so: tehnične risbe, delovni nalogi, garancijski listi, atesti in podobno.
Izdelek finomehanika je precizen stroj ali instrument. Lahko opravlja tudi popravila na teh preciznih strojih in napravah.
Znanja in spretnosti
Finomehanik potrebuje znanja, ki ga učinkovito in kakovostno vključujejo v delo, kar pomeni, da je usposobljen za samostojno delo. To je delo, ki je povezano z ustvarjalnostjo ter veliko zmožnostjo koncentracije. Značilno za poklic finomehanika je, da je odprt za nova strokovna znanja in spretnosti, ki jih zna uporabiti v novo nastalih situacijah in tako povezati teorijo s prakso.
Finomehanik delo opravlja odgovorno in dosledno po predpisih. Hkrati mora biti iznajdljiv, samoiniciativen in sposoben samostojnih odločitev. Delo fizično ni zahtevno in je zato priporočljivo tudi za dekleta. Imeti mora zdrave roke in dober vid, kajti njegov poklic zahteva ostro in točno razlikovanje majhnih detajlov, veliko preciznost in spretnost ter smisel za drobno mehansko delo. Nujna je tudi zmožnost prostorske predstave načrtovanih naprav.
Finomehanik je za svoje delo odgovoren in je sposoben presoje v novo nastalih situacijah. Zna komunicirati s strankami in pričakuje se, da svoje delo kvalitetno opravi.
Razmere za delo
Finomehanik dela v zaprtem prostoru pri normalni temperaturi in osvetlitvi. Delo je le izjemoma povezano z ropotom in zelo redko z umazanijo. Lahko rečemo, da je delo finomehanika čisto. Opravlja ga samostojno v navzočnosti drugih, pogosto tudi v dveh izmenah. Poznati mora pomen zdravstvenega varstva in obvladati telesne aktivnosti, ki so pomembne za dobro opravljanje njegovega natančnega dela.
Predvidena izobrazba
Za opravljanje poklica finomehanik je treba pridobiti srednjo poklicno izobrazbo.
Druge informacije
Srednja šola za strojništvo, mehatroniko in medije iz Celja
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije in Gospodarska zbornica Slovenije - Združenje kovinske industrije.
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.