Opravila in naloge
Opremi nov ali prenovljen objekt z napeljavo električnega toka po predpisani dokumentaciji (načrtu) oziroma se posvetuje z lastnikom, ko gre za zasebne prostore;
kot vzdrževalec v podjetju skrbi za varnost pri delu s stroji ter nujne posege pri težavah z električno napeljavo.
Storitve elektroinštalaterja so nujne povsod, kjer je nov ali prenovljen objekt potrebno oskrbeti z napeljavo električnega toka. Za samostojno opravljanje poklica pridobi obrtno dovoljenje, ki ga izda lokalna izpostava Obrtne zbornice Slovenije.
Potrebuje klešče, da odmeri potrebno dolžino kablov, in orodje za vgradnjo kablov v kanale in njihovo pritrditev. Pri zaključku fine montaže uporablja lestev za delo na višini in izvijač, s pomočjo katerega pritrdi vtičnice, stikala in osnovo za luči, na katero pritrdi žarnico in lestenec. Ko konča z delom, izmeri električno napeljavo s pomočjo merilnih naprav, kot sta ampermeter in voltmeter.
Končni izdelek je uporaben za vsakogar, saj se v vsaki zgradbi srečujemo s stikali za prižiganje in ugašanje luči, z električnimi vtičnicami in vtikači.
Znanja in spretnosti
Nujno potrebne so ročne spretnosti, saj narava dela pogosto zahteva natančno delo.
Električne vezave zahtevajo barvno usklajevanje različnih napeljav, zato delavec, ki opravlja poklic elektroinštalaterja, ne sme biti barvno slep.
Za kakovostno delo potrebuje veliko natančnosti in ročnih spretnosti, saj se z nepremišljeno kretnjo oziroma premočnim udarcem lahko poškoduje notranjost stavbe, ki jo opremlja z električnim tokom.
Razmere za delo
Delovno okolje se razlikuje glede na objekt, ki ga opremlja. Faze dela na posameznem objektu so med seboj različne. Od grobe montaže, ki pomeni pripravo terena za vgradnjo električne napeljave, do fine montaže, ki zahteva več ročnih spretnosti. Pri delu potrebuje vozniški izpit B kategorije, saj delo opravlja na terenu.
Predvidena izobrazba
Za opravljanje poklica je potrebna srednja poklicna izobrazba.
Druge informacije
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.