Opravila in naloge
- Pred začetkom dela pregleda stroje, preveri njihovo delovanje in pripravi orodje: kladiva, dleta, skobljiče, izvijače ali žage ter naprave, vpenjala, spenjače, stojala in modele.
- Nadzira merilne instrumente, nastavlja tlak in temperaturo, velikost in debelino plohov, desk, letev, plošč, elementov in lesnih polizdelkov.
- Pri delu uporablja furnir, folije, lesene plošče, modele, dekorativne izdelke, slike in vzorce. Pri tem luži, kita, brusi, lepi, nanaša lepilo, barva, lakira, polira in čisti.
- Sestavlja elemente v izdelke, popravlja, obnavlja elemente in izdelke ter servisira opremo. Izdelke pakira, opremlja z dokumentacijo, okovjem in drugim blagom.
Dela kot obrtnik, ki izdeluje, popravlja in obnavlja sobno, kuhinjsko in drugo pohištvo oziroma izdeluje predmete iz lesa, kot so igrače in rezbarije. Zaposli se v podjetju, kjer izdeluje stavbno pohištvo, v gradbeništvu pri izdelavi konstrukcij, mostov in ostrešij in v ladjedelnici pri opremi ladij in izdelavi čolnov.
Uporablja naslednje orodje, pripomočke in materiale:
- skobeljne, rezkalne in brusilne stroje, stiskalnice, vrtalne stroje, stroje za spajanje furnirja;
- stroje za brizganje, potapljanje, sušenje in poliranje, stroje za krivljenje lesa in struženje ali spajanje furnirja, naprave za termično obdelavo lesa, viličarje, delovno mizo z vpenjali, žage, dleta, kladiva in klešče;
- izvijače, pile, gladilni kamen, brusne papirje, svedre, vrtala, strgala, mizarski meter, kljunasto merilo, šestilo, vodno tehtnico, kalibre, kotnike, ravnila, tehtnice, merilne posode, čopiče, nože, svinčnike, krede, škarje, šilo, žeblje, lepila, lake, lužila, kite, trdilce, razredčila, polirne paste, impregnacijska sredstva, folije, polnila, tekstil, usnje in poliuretanske pene;
- okovje, vijake, spojne elemente, steklo, ogledala; strojna olja in masti, emulzije, priročno blagajno in žige;
- pribor za pisanje in risanje, tehnične priročnike, računalnik in tiskalnik, naročilnice, delovni nalog, dobavnice, račune in tovorne liste;
- tehnično in tehnološko dokumentacijo strojev in naprav ter orodja, embalažo, etikete, navodila za sestavo, garancijske liste in ateste.
Mizar izdela: stavbno, kuhinjsko, sobno, pisarniško ter drugo pohištvo iz lesa, lesena ostrešja, kritine, odrsko opremo, parket ter stenske in stropne obloge. Obnavlja in popravlja lesene izdelke ter servisira opremo. Kontrolira lesene izdelke in elemente, sestavlja pohištvo in druge izdelke iz lesa.
Znanja in spretnosti
Pozna merske enote ter tehnične standarde in lastnosti lesa. Ima znanje postopkov obdelave in predelave lesa, tehničnih predpisov, predpisov varstva pri delu, požarnega varstva ter varovanja okolja. Pozna različne zgradbe, delovanje in način uporabe strojev, naprav in orodja za obdelavo lesa.
Ima normalne psihofizične sposobnosti s poudarkom na spretnosti rok in prstov, mišični občutljivosti ter občutkom za pritisk noge, roke in prstov. Občasno dela na višini in v prisilni drži.
Pri delu je samoiniciativen in ima smisel za oblikovanje izdelkov. Ima sposobnost opazovanja ter ustvarjalnega razmišljanja, zmožnost presoje in sposobnost za delo v skupini.
Razmere za delo
Dela pretežno stoje, s pogostim sklanjanjem, občasno z uporabo večje sile ob dviganju težjih predmetov. Pri delu se obrača, v prisilni drži telesa z rokami in prsti drži, premika, potiska, obrača, odlaga ali dviga različne predmete.
Predvidena izobrazba
Za opravljanje poklica se zahteva poklicna šola lesarske smeri.
Druge informacije
Možno je šolanje v sistemu vajeništva. Program izvajajo na:
Šolskem centru Novo mesto,
Šolskem centru Slovenj Gradec,
Šolskem centru Nova Gorica in
Šolskem centru Škofja Loka.
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.