Opravila in naloge
Sodeluje pri sajenju dreves, obrezuje sadno drevje in obira sadje;
postavlja opore, ki jih sadno drevje potrebuje;
opravlja vzdrževanje drenaže nasada in poti ter druge infrastrukture sadovnjaka;
sadje skladišči in ga pripravi za prodajo ter sodeluje pri predelavi sadja v sokove, pri žganjekuhi ali pri sušenju jabolčnih krhljev.
Zaposli v zadrugi in pri zasebniku, ki ima sadovnjak in se ukvarja s predelavo sadja. Dela lahko kot pomožni delavec v proizvodnji in v skladišču.
Orodja in delovni pripomočki, s katerimi dela, so sadjarsko orodje (škarje, žage, motorna žaga), traktor in traktorski priključki (prikolica, škropilnica, kosilnica) in viličar.
Prednostno delo je pomoč pri pridelavi sadja. Sodeluje tudi pri predelavi sadja in njegovemu skladiščenju.
Znanja in spretnosti
V okviru triletnega izobraževalnega programa lahko dijak naredi izpit za traktor, saj ga pri delu pozneje potrebuje. Za uspešno delo mora poznati obdelavo tal v sadovnjaku v skladu z varovanjem okolja ter osnove trženja in prodaje.
Pomembna je dobra telesna kondicija. Poklic je vezan na delo v naravi, kjer so ugodni in mnogokrat tudi neugodni vplivi vremena, na katere mora biti v sadovnjaku pripravljen.
Na izpopolnjevanjih se srečuje z novostmi v pridelavi sadja, spozna novo mehanizacijo in se nauči, kako se z njo upravlja. Imeti mora smisel za skupinsko delo.
Razmere za delo
V zimskih mesecih je dela nekoliko manj, pretežno pa poteka v zaprtih prostorih (rastlinjaki in plastenjaki). V poletnih mesecih je dela več in lahko poteka večji del dneva.
Delavec mora paziti na varnost pri delu, še posebej ko dela s fitofarmacevtskimi sredstvi, na traktorju ter pri delu z orodjem, kot so žage in kosilnice.
Predvidena izobrazba
Izobraževalni program za delavca za preprosta sadjarska dela traja tri leta. Poznati mora najpomembnejše sadne sorte in imeti smisel za delo s sadnim drevjem. Drevje mora znati opazovati in ga z rezjo pravilno oblikovati tako, da doseže kar največjo rodnost. Znati mora delati tudi s traktorjem in traktorskimi priključki.
Druge informacije
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.