Opravila in naloge
Pod vodstvom vodje igralne mize čisti, briše in ureja igralno površino, igralni aparat, police in drugo opremo;
med obratovanjem igralne mize streže igralcem s pijačami, sprejema naročila, jih sporoča v bar in servira naročene pijače;
pomaga pri pomivanju, pospravljanju kozarcev in drobnega inventarja. Pomaga tudi receptorju, varnostniku in čistilcu;
sodeluje pri nadzoru gostov, shranjuje pozabljene stvari ter sporoča vzdrževalcem o okvarah na igralni opremi in v skupnih prostorih.
Gostinski pomočnik dela v zabavni dejavnosti, v igralništvu. Zaposli se v igralnici ali kazinu, v igralnem salonu ali v igralniško-zabaviščnem središču, kjer dela v tamkajšnjem baru ali restavraciji. V ospredju njegovega dela sta urejanje igralnih miz in avtomatov ter postrežba igralcev.
Gostinski pomočnik čisti lesene, kovinske in tekstilne površine z različnimi čistilnimi pripomočki in sredstvi, z antistatično krpo, omelom, vodo in kemičnimi čistili. Kadar streže, dela z različnimi pijačami, sokovi, kavami in alkoholnimi napitki. Za lažjo in hitrejšo postrežbo uporablja servirni pladenj. Njegovo delo je tudi pomivanje, točenje in strežba pijač, pri čemer uporablja kupone za naročila, račune ter cenike. V skladu s predpisanimi gostinskimi in igralniškimi standardi uporablja delovno oblačilo.
Gostinski pomočnik skrbi za to, da so igralne mize in naprave urejene, k dobremu počutju gostov prispeva s strokovno postrežbo.
Znanja in spretnosti
Gostinski pomočnik mora imeti srednjo poklicno izobrazbo gostinsko-turistične usmeritve, tako da že med šolanjem pridobi dobro teoretično in praktično znanje za strežbo. Spozna dela v pripravljalnih prostorih in v jedilnici, sestavo in okus pijač. Nauči se spretnega prenašanja in serviranja pijač. Spozna gostinsko poslovanje in ekonomske zakonitosti v igralništvu. Pridobi tudi znanje dveh tujih jezikov in strokovnega izrazoslovja, znanje iz psihologije, lepega vedenja in urejanja prostorov. Za opravljanje poklica potrebuje še nekatera dodatna znanja, opravljen tečaj higienskega minimuma, izpit iz varstva pri delu in eno leto delovnih izkušenj.
Gostinski pomočnik se lahkotno giblje in je okreten, zlasti ko se znajde v gneči gostov. Pri strežbi potrebuje spretne roke. Pomembna je vzdržljivost, saj pri delu veliko hodi. Imeti mora dober spomin za obraze in naročila gostov. Nujni so redni zdravniški pregledi, saj ne sme imeti nalezljivih bolezni, pa tudi ne govornih napak ali poškodb rok, nog in obraza.
Gostinski pomočnik mora imeti veselje za delo z gosti in igralci, kar pokaže z vljudnostjo in ustrežljivostjo. Pri uresničevanju njihovih želja potrebuje tudi nekaj iznajdljivosti. Imeti mora interes za igralniških novosti in uporabo strokovne literature. Pomemben je smisel za red in čistočo, pa tudi skrb za prijeten nastop in osebni videz.
Razmere za delo
Gostinski pomočnik dela v zaprtem, urejenem delovnem okolju. Dela pri umetni svetlobi, izpostavljen je slabšemu zraku, velikemu številu gostov in hrupu. Dela stoje ali med hojo. Pri tem prenaša lažja bremena. Pogosto se pripogiba in steguje. Gostinski pomočnik dela v skupini z drugimi pomočniki. Dela v izmenah, tudi ponoči, saj so igralnice povečini odprte ves dan, tudi ob praznikih in ob koncu tedna. Pogosto ima podaljšan delovni čas. Delo prekinja z odmori, takrat ga nadomesti drug sodelavec.
Pri gostinskem pomočniku se lahko pojavijo težave s hrbtenico in z nogami. Z ustrezno obutvijo možnost nastanka teh težav zmanjša. Pri delu so možne tudi manjše poškodbe, npr. vrezi, vbodi ali odrgnine.
Predvidena izobrazba
Gostinski pomočnik ima srednjo poklicno izobrazbo gostinske usmeritve.
Druge informacije
Več o poklicu in druge dodatne informacije posredujejo igralnice in igralni saloni v Sloveniji.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.