Opravila in naloge
Organizira, vodi delo in zagotavlja varnost na gozdarskem delovišču;
gozdarskim delavcem pojasni načine opravljanja delovnih nalog ob upoštevanju koristi gozda in lastninskih oziroma delovno-pravnih pravic;
izvaja izobraževanje za gozdarske delavce in lastnike gozdov;
označuje drevesa za sečnjo;
kot vodja gozdnega revirja sodeluje z lastniki gozdov pri upravljanju gozda.
Zaposli se na Zavodu za gozdove, v manjšem obsegu tudi v gozdarskih podjetjih. Delo poteka pretežno v gozdu, le manjši del nalog opravi v pisarni.
Gozdarski inženir uporablja različne pripomočke: od pisalnega in risalnega pribora, papirja in obrazcev, navodil iz priročnikov, merilnih orodij, prenosnega računalnika, kart in označevalnega kladiva do prenosne opreme in prometnega sredstva.
Delo inženirja ima predvsem naravo storitve. Stranki, lastniku gozda ali gozdarskemu delavcu zna pojasniti morebitne zaplete in obrazložiti način opravljanja delovnih nalog.
Znanja in spretnosti
Znanje inženirja je nadgradnja znanja gozdarskega tehnika, kar pomeni, da mora poleg strokovno-teoretičnega znanja obvladati tudi operativna znanja in praktične veščine za samostojno vodenje nalog na gozdarskem področju. Dobro pozna gozdarsko tehnologijo in tehniko dela ter njeno varno in gospodarno uporabo. Imeti mora strokovno znanje na področju organizacije, načrtovanja in izvedbe dela, zagotavljanja varnega dela in vodenja.
Redno skrbi za svojo psihofizično sposobnost. Ne sme imeti telesnih okvar ali kroničnih obolenj, ki lahko ovirajo delo. Imeti mora zdrav vid s sposobnostjo razlikovanja barv in normalno globinsko predstavo.
Biti mora trdnega značaja in se zna samostojno odločati v različnih okoliščinah. Je kritičen do pojavov, ki škodujejo gozdu in zastopa interese sonaravnega obravnavanja gozda.
Razmere za delo
Dela pretežno v gozdu. Veliko dela sam, delno pa tudi timsko. Vezan je na stalno uporabo prevoznega sredstva in na veliko peš hoje po brezpotnem zemljišču. Preventivno uporablja varovalna sredstva in opremo: oblačila, obutev, občasno tudi čelado ali dereze.
Predvidena izobrazba
Za opravljanje poklica se zahteva visoka strokovna ali univerzitetna izobrazba, ki jo pridobi na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani na Oddelku za Gozdarstvo in obnovljive gozdne vire.
Druge informacije
Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, Večna pot 83, 1000 Ljubljana
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.