Opravila in naloge
Pleše koreografijo v baletnih predstavah in na koncertih kot zborist, zborist s solo obveznostmi ali pa solist. Koreografije so lahko klasične ali pa v sodobnih tehnikah;
zvesto sledi koreografovim zamislim. Korake in plesne kombinacije mora, tudi s pomočjo baletnega pedagoga, vaditi v tehničnem smislu;
razume, kaj pomeni njegova vloga v dramaturškem loku celotne predstave ter kakšne odnose ima do partnerjev oziroma do partneric;
skrbi, da njegova vloga prispeva k enotnemu vtisu cele predstave.
Baletni plesalec je lahko zborist, zborist s solo obveznostmi ali pa solist.
Poleg same koreografije mora baletni plesalec upoštevati želje koreografa in kostumografa glede kostuma, posameznih njegovih delov in raznih rekvizitov.
Plesalec pleše koreografijo, ki je lahko ples v baletnem zboru, manjši ali večji solo ali pa manjša oziroma večja solistična vloga.
Znanja in spretnosti
Baletni plesalec ima ustrezno izobrazbo, pri nas je to diploma oziroma zaključni izpit na srednji baletni šoli. Obvladati mora prvine, ki jih zahteva učni program v klasičnem plesu in pri stranskih predmetih, pri karakternih in stilnih plesih, v repertoarju in v sodobnih plesnih tehnikah. Sposoben je hitrega dojemanja raznih plesnih kombinacij. Pozna anatomijo človeškega telesa, obvlada prostor ter razume glasbo, na katero pleše. Razumeti mora tudi dramaturške zahteve svoje vloge in njeno mesto v celotni predstavi. Svoje znanje izpopolnjuje na vsakodnevnih vajah.
Baletni plesalec skrbi za tehnični nivo svojega plesa, za pravilno prehrano in težo ter za ustrezno zmogljivost, da je lahko kos plesnim nalogam.
Baletni plesalec mora biti sposoben hitrega dojemanja raznih plesnih kombinacij. Poznati mora anatomijo človeškega telesa, obvladati prostor ter razumeti glasbo, na katero pleše.
Razmere za delo
Razmere za delo baletnega plesalca niso vedno primerne. Vlaga v prostoru, prepih, pretrda tla v baletni dvorani ali na odru, hrup, dvo-izmensko delo, ki se lahko pred premiero tudi podaljša - vse to marsikdaj vodi do stresnih situacij in prevelike utrujenosti.
Potreben je izreden psihični napor, da gledalci tega ne opazijo in da predstave tečejo brez vidnih težav. Zato morajo biti razmere za delo urejene kar najbolje.
Baletni plesalec mora skrbeti za svoje zdravje. Pred delom se mora ogreti, da čim bolj zmanjša nevarnost poškodb. Svoje znanje izpopolnjuje na vsakodnevnih vajah.
Predvidena izobrazba
Baletni plesalec mora imeti ustrezno izobrazbo, pri nas je to diploma oziroma poklicna matura na srednji baletni šoli.
Druge informacije
Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana, Srednja glasbena in baletna šola, Ižanska cesta 12, 1000 Ljubljana
Konservatorij za glasbo in balet Maribor, Mladinska ulica 12, 2000 Maribor
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.