Opravila in naloge
- Izvaja naloge nadzora in vodenja obratovanja EES Slovenije ter koordinacijo s sistemskimi operaterji prenosnega omrežja,
- zagotavlja ustrezen napetostni profil,
- nadzor in koordinacijo stikalnih manipulacij
- obvešča odgovorne osebe ter izdela poročilo o stanju in dogodkih v EES.
Za poklic sta značilni dve delovni področji: operater v republiškem centru vodenja in operater v območnem centru vodenja.
Uporablja sistem za vodenje EES (SVEES), ki omogoča vpogled v dogajanje v sistemu ter prilagajanje razmeram. Zaradi velike množice informacij se za boljšo vizualizacijo uporabljajo veliki stenski prikazovalniki, na katerih je možno urejati prikaze.
Rezultat dela je neprekinjen prenos električne energije. O izvedenih aktivnostih vodi zapise v obratovalni knjigi, izdela dnevna poročila in poročila o izrednih dogodkih.
Znanja in spretnosti
Poleg znanja, ki ga pridobi pri študiju elektrotehnike, se pričakuje poznavanje EES Slovenije, delovanja trga z električno energijo in dela s programskimi aplikacijami vodenja EES. Zahteva se dobro znanje angleškega jezika. Po usposabljanju operaterja za samostojno delo opravi interni izpit, po treh letih dela, pa še izpit za upravljalca energetskih naprav (Dispečer v centru vodenja EES). Pogoj za delo je vozniški izpit B kategorije.
Imeti mora dobro razvite komunikacijske veščine ter se znati jasno izražati.
Dela z računalnikom zato so delovna mesta ergonomsko prilagojena, zdravniški pregled pa se izvaja na dve leti.
Poleg sposobnosti sprejemanja hitrih odločitev ga odlikuje zlasti zmožnost neodvisne presoje ter samostojnega sprejemanja odločitev. Zaželene lastnosti za opravljanje poklica so še: sposobnost opazovanja, doslednost in odločnost, strpnost in sposobnost timskega dela.
Razmere za delo
Dela ob ergonomskih delovnih mizah, ki so po višini nastavljive, in pred velikimi ekrani. Delo poteka v turnusih (12 ur) vse dni v letu in zahteva tudi pripravljenost na domu.
Predvidena izobrazba
Za poklic se zahteva univerzitetna izobrazba elektro smeri ali magisterij elektro stroke (2. bolonjska stopnja). Poklic lahko opravljajo tudi diplomanti z visoko strokovno izobrazbo elektro smeri, ki imajo 10 let delovnih izkušenj. Po končanem izobraževanju opravi izpit za operaterja in za upravljalca energetskih naprav, ki ga izvaja Zveza društev energetikov.
Druge informacije
ZDES – Zveza društev energetikov Slovenije (zdes-zveza.si)