Opravila in naloge
- Svetovalec informira kmetovalce o novostih v kmetijstvu, tako na področju poljedelstva kot živinoreje, kmetijske mehanizacije, melioracije zemljišč in infrastrukture kmetij.
- Kmetovalcem predstavi in predlaga možnosti prestrukturiranja dejavnosti kmetij, na primer iz ene panoge v drugo (iz živinorejske v poljedelsko, iz govedoreje v rejo drobnice) s ciljem večje pridelave in prireje.
- Je most med kmetijami in državnimi organi, ki delujejo na kmetijskem področju- Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in raziskovalne ustanove.
- Je izvajalec projektnih nalog, ki jih pridobi na razpisih na lokalnem, regijskem, državnem in mednarodnem nivoju, in jih nato predstavi kmetom ter izvajalcem teh projektov in programov.
Zaposli se v ustanovah, ki se ukvarjajo s svetovanjem kmetom, pospeševanjem kmetijstva in izvajanjem kmetijske politike. V javnem sektorju dela na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije.
Uporablja računalnik s programsko in računalniško opremo, s pomočjo katere pride do informacij o razpisanih programih. Potrebuje tudi prevozno sredstvo, saj je delo v veliki meri terensko. Spremlja strokovno literaturo, zakonodajo, uporablja priročnike in tehnološka navodila ter se udeležuje seminarjev in drugih izobraževanj.
Delo svetovalca za podeželje je namenjeno strokovnemu vodenju prenove kmetije oziroma strokovno vodeni preobrazbi kmetije s ciljem, da se poveča korist in prihodek kmetije.
Znanja in spretnosti
Za delo svetovalca se zahteva višješolska ali visokošolska izobrazba biotehniških ved: agronomija, zootehnika, živilstvo ali veterina. Pogoj za opravljanje poklica je vozniški izpit B kategorije. Pomembno je poznavanje razpisanih programov, zakonodaje, socialnih razmer na kmetijah ter občutek za komunikacijo.
Svetovalec mora poznati zakonodajo in programe za področje razvoja podeželja. Biti mora komunikativen, mobilen in mu gibanje po razgibanem terenu ne sme predstavljati ovir.
Sodeluje s strokovnjaki, kmetovalci in ustanovami, kjer mreži in pridobiva kontakte in znanja. Od osebnostnih lastnosti so pomembne poštenost in odgovoren odnos do dela. Prednost je poznavanje vaških razmer in kulture lokalne skupnosti.
Razmere za delo
Poklic je dinamičen in raznolik, s kombinacijo dela v pisarni in na terenu.
Predvidena izobrazba
Za delo svetovalca se zahteva višješolska ali visokošolska izobrazba biotehniških ved, kot je agronomija, zootehnika, živilstvo ali veterina. Pogoj za opravljanje poklica je vozniški izpit B kategorije.
Druge informacije
Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije, Celovška 135, 1000 Ljubljana
Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, Dunajska 160, 1000 Ljubljana
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Dunajska 22, Ljubljana
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.