Opravila in naloge
- Izvaja kontrolo prometa. Pri tem sme ustaviti katerokoli vozilo in zahtevati na vpogled vozniško in prometno dovoljenje, četudi voznik ni storil cestno-prometnega prekrška.
- Preveri opremo, naprave in tovor v vozilu. Skrbi za izboljševanje prometne varnosti bolj ogroženih udeležencev v prometu: pešcev, kolesarjev, voznikov koles z motorjem in motornih koles.
- Na kraju prometne nesreče prizorišče nesreče primerno označi, zaščiti in poskrbi za varnost drugih udeležencev v prometu. Na osnovi pridobljenih podatkov, meritev na prizorišču in ogledu udeleženih vozil v nesreči nariše skico, pripravi zapisnik ter napiše poročilo o nezgodi.
Dela na področju cestno-prometnih prekrškov in sodeluje pri preprečevanju in raziskavi drugih oblik kaznivih dejanj.
Uporablja alkotest, fotoaparat, meter, sredstva za prisilno ustavljanje prevoznih sredstev- stinger (trak z bodicami, ki ga vrže pred avto, da se ta ustavi), plinski razpršilec in strelno orožje. Uporablja tudi dokumente, kot so plačilni nalog, zapisnik o preizkusu alkoholiziranosti, zapisnik o prometni nesreči ter blok, v katerega si zapiše opozorila. Kadar dela na terenu, največkrat uporablja avtomobil ali motor.
Nadzira in ureja promet na cestah ter skrbi za upoštevanje cestno-prometnih predpisov za zagotavljanje prometne varnosti.
Znanja in spretnosti
Prometni policist mora imeti vozniški izpit B kategorije, zaželeno je, da tudi A kategorije za vožnjo motorja. Pridobiti mora licenco in izpit za vsako novo opremo, ki jo uporablja za izboljšanje prometne varnosti ali spremljanje prometa.
Prometni policist mora biti kondicijsko dobro pripravljen.
Ker se na kraju nesreče z materialno škodo ali prometnega prekrška udeleženci pogosto prepirajo, je potrebna mirnost, zbranost in razsodnost. Razsodnost je potrebna tudi zato, da lahko na podlagi različnih informacij rekonstruira dogajanje ob prometni nesreči in ugotovi krivca. Pri pisanju zapisnikov in poročil je potrebna natančnost.
Razmere za delo
Razpored za delo izve mesec dni vnaprej. Kot pooblaščena uradna oseba dela tudi ob nedeljah, praznikih in v dežurstvu. Delo prometnega policista je bolj ali manj terensko.
Predvidena izobrazba
Za poklic izobražuje Policijska akademija. Program izobraževanja traja 18 mesecev, za vpis je zahtevana srednješolska izobrazba, končana srednja strokovna šola ali gimnazija.
Druge informacije
Ministrstvo RS za notranje zadeve, Policija, Štefanova 2, 1000 Ljubljana
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.