Opravila in naloge
- Mehanik vzdržuje, servisira, uravnava, nastavlja in programira vse vrste traktorjev, delovnih strojev in naprav.
- Popravlja vse vrste kmetijskih, delovnih, gozdarskih in vrtnarskih strojev.
- Dela v delavnici za diagnostiko, za nastavitve ter zahtevnejša popravila strojev in naprav ali pa na terenu neposredno pri uporabniku.
Delovno področje zajema različne vrste kmetijskih strojev in naprav.
Dela mehanika zahtevajo uporabo orodij in naprav, različnih meril in tehnik, kot so varjenje, spajkanje, struženje, vrtanje, rezkanje, brušenje in rezanje. Uporablja računalnik in drugo elektronsko opremo za testiranje strojev.
Izdelek je popravljen ali servisiran kmetijski stroj, na primer traktor ali kosilnica, posamezni priključek ali naprava.
Znanja in spretnosti
Uporablja znanje za diagnostiko nastale napake, poškodbe, okvare in za razstavljanje sklopov ali naprav. Poskrbi za zamenjavo izrabljenih, poškodovanih ali polomljenih delov ter ponovno sestavo sklopov in naprav. Ima vozniški izpit B, F in G kategorije.
Mehanik mora biti telesno dobro pripravljen, saj nekatera opravila zahtevajo dvigovanje težkih delov.
Od mehanika se pričakuje vztrajnost, natančnost, iznajdljivost in sposobnost timskega dela.
Razmere za delo
Občasno dela na terenu , kjer so pogoji dela običajno težji in zahtevnejši kot v delavnici.
Predvidena izobrazba
Za opravljanje poklica je potrebna poklicna šola- mehanik kmetijskih strojev ali mehanik kmetijskih in delovnih strojev. Delo lahko opravlja tudi tehnik kmetijske mehanizacije.
Druge informacije
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.