Opravila in naloge
- Pred začetkom dela pripravi varilno mesto. Pregleda delovanje osnovnih sredstev, si priskrbi delovni pribor ter poskrbi za zaščito in varnost pri delu.
- Pri delu na terenu poskrbi, da so vremenski vplivi na spajanje čim manjši.
- Usposobljenost varilca, ki je potrjena z atestom o sposobnosti opravljanja varilskih del, je ključnega pomena za kakovost varjenega spoja.
Dela v delavnici ali na terenu. Področja varilskih del so:
- varilske delavnice za manjše elemente in objekte
- cevovodi in plinovodi, ki se varijo na terenskem delovišču
- vodovodne instalacije, ki se varijo v prostorih, kjer so nameščene.
Uporablja vir električne energije in grelni element. Dela s pripomočki, kot so transportna sredstva, dvigalo, drobno orodje, lestve, delovna miza in pritrdilna sredstva.
Naloga varilca je, da po navodilih varilskega specialista izvede varjenje in naredi var ustrezne kakovosti, kot jo določajo standardi.
Znanja in spretnosti
Na tečaju se usposobi le za eno tehniko dela. Učni načrt sestavljajo strokovni teoretični predmeti iz področja varilstva, zaščite in varstva pri delu ter praktični pouk varjenja.
Potrebne so dobre telesne spretnosti, saj je včasih položaj varjenja neugoden. Druge zahteve so: oster vid, razlikovanje barv, nemoteno ravnotežje, sposobnost dela na višini ter v tesnih prostorih.
Delo zahteva visok nivo kakovosti opravljenega dela. Zato je potrebno sposobnost za varilska dela preverjati z atestiranjem po dveh letih dela. Da se doseže visoka stopnja kakovosti, je potrebno, da je varilec natančen, skrben, vztrajen ter ima smisel za reševanje tehničnih problemov.
Razmere za delo
Postopki varjenja potrebujejo izvor toplote, zato je izpostavljen vročini. Delo opravlja stoje, sede, kleče in leže. Včasih tudi prenaša, drži, vleče in dviguje težja bremena.
Predvidena izobrazba
V izobraževanje se lahko vključijo vsi, ki so opravili osnovnošolsko obveznost ter so starejši od 18 let.
Druge informacije
Institut za varilstvo, Ptujska 19, Ljubljana nudi dodatne informacije s področja izobraževanja varilcev in drugih varilskih strokovnjakov.
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.