Opravila in naloge
- Dela ureditvene načrte za odprti prostor v urbanih območjih, kot so vrtovi, parki, obrežja in načrte za posege v odprti krajini - ureditve vodotokov, rekreacijske in prometne površine.
- Izdeluje načrte za krajinske ureditve pri večjih posegih v okolje, načrte za sanacije in za manjša gradbena dela, kot so podporni zidovi ali vrtni objekti.
- Na državni ali lokalni ravni pripravlja prostorsko planske dokumente in sodeluje pri odločitvah o prostorskem razvoju. Deluje na področju varovanja naravnih in kulturnih značilnosti okolja.
Delovna področja krajinskega arhitekta so:
- projektno delo v državni ali lokalni upravi
- delo v oddelku za urejanje in razvoj prostora v podjetjih, ki načrtujejo ali izvajajo posege v okolje
- strokovno in svetovalno delo na področju hortikulture
- delo v zavodu, ki se ukvarja s prostorskimi raziskavami in vplivi na okolje
- v nevladnih organizacijah na področju varstva okolja in
- izobraževanje na področju znanosti o okolju.
Podatke za delo pridobi iz različnih virov. To so predvsem terenski ogledi in meritve, kartografski materiali, literatura, fotografije, posnetki iz zraka in internet.
Pripravlja prostorske načrte, prostorske dokumente na državni ali lokalni ravni, strokovno mnenje, poročilo ali članek o raziskovalnem projektu s področja oblikovanja krajine, razstavo načrtov in/ali predstavitve izvedenih del v prostoru.
Znanja in spretnosti
Ima znanja s področij naravoslovja, tehnike, gospodarjenja z viri, razvoja kulturne krajine in naselij ter načrtovanja. Pomembna je ustvarjalnost, sposobnost celostne obravnave problemov in interdisciplinarnega sodelovanja, analitične in sintetične sposobnosti ter veščine komunikacije.
Ima normalne psihofizične sposobnosti, zaradi dela na terenu se pričakuje dobra mobilnost in oster vid.
Ima razvit čut za skupinsko delo, sposobnost za vodenje, raziskovanje in koordinacijo projektov.
Razmere za delo
Na nekaterih delovnih mestih je precej terenskega dela, ki je v glavnem fizično nezahtevno, predvsem gre za oglede in nadzor pri izvedbi del.
Posebnih nevarnosti pri delu krajinskega arhitekta ni.
Predvidena izobrazba
Za poklic se zahteva univerzitetna izobrazba, Biotehniška fakulteta - Oddelek za krajinsko arhitekturo ali Fakulteta za arhitekturo.
Druge informacije
Društvo krajinskih arhitektov Slovenije, Jamnikarjeva 101, 1000 Ljubljana
Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije, Vegova 8, 1000 Ljubljana
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.