Opravila in naloge
- Delo oblikovalca se prične, ko evidentira naročnikovo željo ali potrebo. Naslednji korak je izdelava idejnega projekta, v katerem določi postopke, ki bodo pripeljali do izdelave prototipa novega izdelka.
- Ko je naročilo jasno, se v skupini strokovnjakov za posamezna področja določi in definira tehnološki proces. V tej fazi se začne proces oblikovne rešitve naročila.
- Ko je izdelek pripravljen, steče t.i. nična proizvodnja, kar pomeni, da se izdelek še zadnjič testira in morebiti kaj spremeni ali popravi. Ko so opravljeni zadnji testi, gre izdelek v serijsko proizvodnjo.
Industrijski oblikovalec s svojim delom, ki vključuje dobro poznavanje umetnostnih tehnik in tehnoloških značilnosti orodij in materialov, posega na številna področja industrijske proizvodnje. Pogosto dela skupaj z risarji, arhitekti in urbanisti.
Uporablja raznovrstne materiale: kovino, keramiko, steklo idr. v številnih kombinacijah. Končni izdelek je estetsko oblikovan uporabni predmet namenjen uporabnikom. Vrhunski industrijski oblikovalci so avtorji kreacij, ki so zaščitni znak neke dobe. V 20. stoletju so to oblikovalci avtomobilov in gospodinjskih strojev.
Izdelek industrijskega oblikovalca je proizvod, namenjen uporabnikom in njihovim raznovrstnim potrebam. Končni izdelek, npr. sušilec za lase, je plod sodelovanja številnih strokovnjakov, od inženirjev in elektrotehnikov do konstruktorjev. Naloga industrijskega oblikovalca je, da posamezne elemente izdelka načrtuje že v njegovem osnutku.
Znanja in spretnosti
Študij industrijskega oblikovanja vključuje preizkus oblikovalske nadarjenosti, na katerem kandidat predstavi svoje risarske spretnosti, oblikovane izdelke, preproste konstrukcije in fotografije.
Poklic zahteva nadarjenost za risanje in dobro prostorsko predstavljivost. Na srednji šoli za oblikovanje v Ljubljani poučujejo programe za pridobitev srednješolske izobrazbe: smeri grafika, moda, industrijsko oblikovanje in fotografija. Študij za pridobitev univerzitetne izobrazbe poteka na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer ima program oblikovanja dve smeri: vizualne komunikacije in industrijsko oblikovanje.
Oblikovalec potrebuje predvsem dober vid ter sposobnost koncentracije. Skupaj s strokovnim znanjem mu omogočata oblikovanje jasnih in opaznih izdelkov.
Razmere za delo
Čeprav industrijski oblikovalec lahko preživi večino delovnega časa v pisarni z računalnikom, mora pogosto tudi na pregled posameznih faz dela v različne oddelke tiskarne, podjetja ali proizvodnega obrata.
Predvidena izobrazba
Na srednji šoli za oblikovanje v Ljubljani poučujejo programe - smeri grafično oblikovanje, modno oblikovanje, industrijsko oblikovanje in fotografija. Študij za pridobitev univerzitetne izobrazbe poteka na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer ima program dve smeri: vizualne komunikacije in industrijsko oblikovanje.
Druge informacije
Več informacij o poklicu lahko dobite na spletni strani Akademije za likovno umetnost in oblikovanje.
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.