Opravila in naloge
S pomočjo grafičnih računalniških programov ustvarja, oblikuje in izdeluje grafična sporočila in izdelke v različnih tehnikah in z različnimi izraznimi sredstvi, kot je npr. oglasno sporočilo, ilustracija, označba;
prenaša informacije s pomočjo izraznih sredstev (podob, besed, barv, simbolov), ki so v rabi v vsakdanjem življenju;
glede na namen in cilje projekta ter naročnika pripravi osnutek izdelka ter vse grafične značilnosti, ki jih zahteva posamezni medij.
Za vsa delovna področja velja, da je potreben poprejšnji dogovor z naročnikom projekta, ki določi namen in delovna sredstva, časovne roke in okvirne stroške. Če je grafični oblikovalec zaposlen v večji organizaciji, je za sprejem naročil odgovoren nadrejeni sodelavec. Samostojen poklic zahteva, da vse faze od naročila do končnega izdelka usklajuje z naročnikom avtor sam. Po preučitvi namenov in ciljev naročenega projekta oblikovalec pripravi osnutek izdelka. Ko je prototip grafične podobe (ilustracije, znaka, poštne oznake ali TV reklame) pripravljen, določi še vse posebne značilnosti, ki jih zahteva posamezni medij. V tisku je treba npr. izbrati ustrezno velikost in tip črk, širino roba in barvno kompozicijo.
Danes se velika večina oblikovnih izdelkov ustvarja z elektronskimi pripomočki: s pomočjo računalniških grafičnih programov in tridimenzionalnih (3D) dizajnih video in TV produkcije. Kljub elektronskem razvoju poklica so priporočljive oblikovalčeve ročne spretnosti, zlasti pri izdelavi skic in osnutkov. Njegovi delovni pripomočki so številni: zaslon- tridimenzionalni risalni plan in risalna deska, kamor vključuje resnične in virtualne figure, uporablja svinčnike in (vodne, oljne) barvice, markerje in drugo.
Podobno kot industrijski in modni oblikovalec tudi grafični uporablja kot temeljni pripomoček računalniški zaslon. Poleg različnih oblikovalskih pripomočkov in materialov ima sposobnost ustvarjalne predstave o tem, kakšen bo videti končni izdelek. Tehnične posebnosti posameznih vrst tiska, izbor barv, risalnih površin, fotografije in drugih medijev ob spretni uporabi računalniških programov zagotavljajo vrhunski grafični izdelek. Odvisno od vrste dela so uporabljeni materiali lahko tudi tkanine, vizualna sporočila v revijah, na reklamnih panojih, na sejmih, v hodnikih in na fasadah zgradb. Med standardnimi pripomočki grafičnega oblikovalca je tudi knjižnica, v kateri so tako dela iz zgodovine umetnosti kot sodobni dosežki na področju dizajna in oblikovanja.
Izdelek ali storitev grafičnega oblikovalca je upodobitev, ki vključuje sliko, besedo in druge označevalce. Pri uporabi avdiovizualnih sredstev je to predvsem slika. Po navadi določi okvire posameznega izdelka naročnik, ki bodisi želi izvedbo posamezne podobe ali znaka, ali pa celostno podobo izdelka ali podjetja. Oglasi, panoji, ilustracije, vsakovrstne označbe in smerokazi so med najbolj opaznimi grafičnimi izdelki.
Znanja in spretnosti
Z uporabo oblikovalskih pripomočkov in materialov ima oblikovalec sposobnost ustvarjalne predstave o tem, kakšen bo videti končni izdelek. Tehnične posebnosti posameznih vrst tiska, izbor barv, risalnih površin, fotografije in drugih medijev ob spretni uporabi računalniških programov zagotavljajo vrhunski grafični izdelek. Pomembne spretnosti oblikovalca so: aktivno poslušanje, učenje in učinkovito upravljanje s časom, ki omogoča, da so grafični izdelki pravočasno izdelani.
Grafični oblikovalec mora imeti dobre psihofizične sposobnosti, še posebej sposobnost za večdimenzionalno oblikovanje, natančnost in sposobnost spretnega komuniciranja. Imeti mora dober barvni vid in prostorsko predstavo.
Interes za grafično upodabljanje z uporabo specialnih računalniških programov v različnih tehnikah in pozorno spremljanje vizualne kulture sta pogosto temeljna interesa grafičnih oblikovalcev. Med osebnostnimi lastnostmi so izrazite: ustvarjalnost, natančnost, prilagodljivost in zanesljivost.
Razmere za delo
Največ časa preživi grafični oblikovalec v studiu, vendar obiskuje tudi naročnika, da se posvetuje z njim o posameznem naročilu. Poleg tega obiskuje tiskarje, likovne razstave in knjižnice, kjer posodablja znanje in spoznava nove možnosti oblikovanja.
Ker so delovni prostori pogosto klimatsko hlajeni, obstaja večja možnost za prehladna obolenja. Previdnost je potrebna pri uporabi novih materialov, ki še niso bili preizkušeni za grafično uporabo, in pri uporabi tiskarskih strojev.
Predvidena izobrazba
Strokovno izobrazbo lahko kandidat(ka) pridobi na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani, program grafični oblikovalec, na Srednji šoli tiska in papirja, program grafični tehnik in na Akademiji za likovno umetnost, smer oblikovanje.
Druge informacije
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.