Opravila in naloge
- Umetnostni zgodovinar, ki se zaposli v enoti Zavoda za naravno in kulturno dediščino, se ukvarja s preučevanjem, ohranjanjem in konzerviranjem spomenikov in stavb, ki so nacionalnega pomena.
- Kot kustos v muzeju ali galeriji se ukvarja s preučevanjem, ohranjanjem in zbiranjem premičnih umetnin, kot so likovna in kiparska dela.
- Pripravlja razstave, ureja stalne zbirke v muzeju in galeriji. Pred otvoritvijo razstave pripravi fotodokumentacijo, jo uredi ter izdela katalog.
Kot kustos v muzeju ali galeriji se ukvarja s preučevanjem, ohranjanjem in zbiranjem umetnin, kot so likovna in kiparska dela.
Uporablja računalnik s programi za urejanje besedil in statistično obdelavo podatkov. Na delavnicah uporablja belo haljo, zaščitne rokavice in masko.
Organizira razstave, izobraževalne programe in ustvarjalne delavnice. Zna urediti fotodokumentacijo in izdelati umetnostne kataloge ter aktivnosti za promocije razstave.
Znanja in spretnosti
Za opravljanje poklica so pomembne lastnosti: sposobnost opazovanja, ustvarjalnega mišljenja, natančnega pomnjenja, analitične spretnosti in estetski občutek.
Ker je njegovo delo povezano s transportom večjih predmetov in postavljanjem razstav, mora biti v dobri fizični kondiciji.
Umetnostni zgodovinar je vztrajen, komunikativen, iznajdljiv, natančen, skrben in odgovoren. Imeti mora dobre organizacijske sposobnosti in smisel za delo v skupini.
Razmere za delo
Delo v muzeju in galeriji se prilagaja delovnemu času galerije ali muzeja.
Predvidena izobrazba
Umetnostni zgodovinar pridobi izobrazbo na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Po diplomi se usposabljanje in izobraževanje nadaljuje v ustanovah, kjer se zaposli. S strokovnim izpitom pridobi naziv, ki je glede na področje dela in izpita lahko kustos, konservator, konservator-restavrator ali arhivist.
Druge informacije
Več informacij o poklicu posredujejo v slovenskih umetnostnih muzejih.