Opravila in naloge
- Programi glasbene šole potekajo za otroke v starosti od petih let in se končajo ob koncu osnovnošolskega obdobja. Učitelj skrbi za glasbeni razvoj učencev.
- Odkriva in razvija njihovo glasbeno ali plesno nadarjenost.
- Sodeluje z drugimi učitelji v kolektivu, vzpostavlja povezave med poukom instrumenta, nauka o glasbi, komornih skupin ali orkestrov ter plesnih skupin.
- K nalogam sodi tudi dodatni pouk, ki učence pripravlja na nastope ali tekmovanja.
Učitelj, ki poučuje predmete glasbene šole, se zaposli v javni ali zasebni šoli.
Uporablja glasbene instrumente, poleg tega pa še učbenike, priročnike z vajami in skladbe iz učnega programa.
Učenec v procesu poučevanja pridobi znanja in razvije sposobnosti, ki mu omogočajo sodelovanje v instrumentalnem ansamblu, orkestru ali pevskem zboru.
Znanja in spretnosti
Učitelj pridobi univerzitetno stopnjo izobrazbe, ki mu omogoča poznavanje glasbene ali plesne umetnosti in tudi pedagoško izobrazbo (psihološka, pedagoška in didaktična znanja).
Učitelj spodbuja razvoj glasbenih spretnosti mladih.
Razmere za delo
Poučevanje, sestanki in govorilne ure potekajo večinoma v popoldanskem ali večernem času.
Predvidena izobrazba
Šolanje poteka na Akademiji za glasbo v Ljubljani, na Oddelku za muzikologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani in na Oddelku za glasbeno pedagogiko na Pedagoški fakulteti v Mariboru.
Druge informacije
Zveza slovenskih glasbenih šol
SPOT, Slovenska poslovna točka, Učitelj v glasbeni šoli
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.