Opravila in naloge
Pri analizi pisave ugotavlja osebnostne elemente, kot so temperament osebe ter njegove prirojene in pridobljene talente in osebnostne značilnosti;
opazuje oblikovno, gibalno, prostorsko in vsebinsko sliko besedila ter število točk, ki jih označi;
je sodni izvedenec, ki na podlagi analize pisave poda mnenje o avtorstvu rokopisa;
pri delu upošteva profesionalni kodeks evropskih grafologov in zakone o varovanju osebnih podatkov.
Grafologija kot veda je uporabna v gospodarstvu, zdravstvu in šolstvu.
Pri analizi pisave išče lastnosti, ki jih ocenjuje, s posebnimi grafološkimi znaki, ti pa se nato prevedejo v parametre oziroma matematične vrednosti. Pri podrobnem pregledu preuči posebnosti pisave s pomočjo kotomerov, ravnil, črtal, povečevalnih stekel in optičnih pripomočkov, npr. stereo mikroskopa.
Grafolog analizira oziroma podrobno preuči pisavo, rokopis ali zapis grafičnih znakov in na tej osnovi pripravi grafološko analizo za stranko.
Znanja in spretnosti
Pri delu mu koristijo znanja teorije o barvah, psihosomatiki ter informacijsko-komunikacijska znanja. Ker gre pri analizi za razkrivanje intimnih delov osebnosti, je vsak grafolog zavezan k spoštovanju etičnega kodeksa grafologov.
Pri delu je pomemben predvsem dober vid. Izražati se mora jasno, preudarno in nedvoumno.
Ena od pomembnih značajskih lastnosti je poštenost. Tako ne sme prevzeti dokumentov ali informacij z namenom, da bi škodoval komu drugemu. Ob sumu, da je nek dokument, ki ga je dobil v analizo, ukraden, mora prejeti dokument zavrniti in o tem obvestiti pristojne organe.
Razmere za delo
Ker je pri izdelavi grafološke analize samostojen, so razmere za delo vezane na njegov lasten urnik in organizacijo časa. Število ur porabljenih za delo je odvisno od vrste in zahtevnosti rokopisa oziroma analize dokumenta.
Predvidena izobrazba
Izobraževanje za poklic poteka v zasebnih ustanovah in traja dve oziroma tri leta. V tem času se grafolog usposobi za praktično analizo pisave po različnih grafoloških metodah in pridobi znanja za samostojno strokovno delo.
Druge informacije
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.