Opravila in naloge
- Režiser kostumografu preda scenarij, na osnovi katerega oblikuje kostume. Prisoten je na vajah igralcev, da vidi, kako so oblikovali posamezne vloge. Šele na osnovi pridobljenih podatkov, scenarija, oblačilne kulture izbranega obdobja in vloge igralcev razmisli o obliki in vrsti kostumov in jih skicira.
- Kostume lahko sešije sam, lahko pa sodeluje s šiviljami in krojači in jim da natančna navodila o delu.
- Občasno mora svoje kostume obnoviti. Ker do obrabe pride šele po nekaj letih, je pogosto problem s pridobivanjem materialov, iz katerih je kostum narejen, tako da se mora znajti in materiale zamenjati s podobnimi.
Dela v gledališčih, tako komercialnih kot tudi nekomercialnih (lutkovno gledališče), sodeluje pri filmskih predstavah ali sprevodih, ki jih pripravljajo društva, npr. Škofjeloški pasijon.
Uporablja pripomočke, s katerimi nariše oblačila, papir, barvice, svinčnike, čopiče in slikarski pribor. Potrebuje enake pripomočke, kot jih uporablja krojač in šivilja: metražno blago in pozamenterijo, zadrge in gumbe. Uporablja različne modne dodatke, na primer torbice, čevlje, nakit in pokrivala.
Kostumograf skupaj s scenografom poskrbi za zunanjo podobo gledališke predstave ali filmske uprizoritve.
Znanja in spretnosti
Pozna načela kostumografije, zgodovino oblačenja in oblačilno kulturo v posameznih obdobjih. Ker ima običajno določen proračun za kostumografijo, mora znati načrtovati stroške in porabo. Poznati mora trgovine, tiskarje, proizvajalce oblačil in modnih dodatkov, tako da ve, kje nakupiti potrebni material.
Kostumograf mora biti komunikativen, saj pri delu sodeluje z režiserji, igralci, šiviljami, krojači, maskerji in vizažisti ter scenografi. Poleg tega komunicira tudi s trgovci, tiskarji, klobučarji in dobavitelji materialov.
Razmere za delo
Delo je dinamično in poteka tako na terenu, kjer npr. raziskuje v knjižnici oblačila v posameznem zgodovinskem obdobju, obiskuje trgovine z modnimi dodatki, kot na prizorišču v gledališču in na filmu.
Predvidena izobrazba
Priporočajo izobraževanje za pridobitev naziva modni oblikovalec, saj je paleta znanj, ki jih dobi modni oblikovalec, ustrezna za delo v kostumografiji.
Druge informacije
Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, smer modno oblikovanje. Gosposka 18, 1000 Ljubljana
Naravoslovnotehniška fakulteta, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, Snežniška ulica 5, 1000 Ljubljana
Akademija za likovno umetnost in oblikovanje, Erjavčeva 23, 1000 Ljubljana
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.