Opravila in naloge
- Akademski restavrator načrtuje, organizira in izvaja konservatorska in restavratorska dela na predmetih likovne in kiparske dediščine. Skrbi za pravilno nego in vzdrževanje in loči neobdelane predmete od obdelanih.
- O predmetu obdelave zbira splošne podatke, podatke o okolju predmeta in ugotovi stanje predmeta. Sam in ob pomoči drugih opravi raziskave in analize predmeta ter ugotovi spremembe, ki jih je zapustil čas. Vse faze dela in postopke dokumentira in izdela poročilo o opravljenem posegu na predmetu.
- Ob restavratorju za predmete likovne dediščine poznamo še konservatorja-restavratorja za arhivsko in knjižno gradivo, papir, pergament, usnje in tkanine ter konservatorja za muzejske, kovinske, keramične, steklene, usnjene, lesene in tekstilne predmete.
Zaposli se v zavodu za varstvo naravne in kulturne dediščine, v muzeju in galeriji, v konservatorsko restavratorski ustanovi ali v statusu samostojnega ustvarjalca v kulturi.
Delovna oprema so: delovne mize in pulti, naprave za specialne postopke, kiparske mize, ročno orodje, skalpeli, dleta, čopiči in naprave, kot so mikroskop in računalnik.
Osnovna storitev je restavriranje predmetov. Opravlja tudi raziskave in izvedenska mnenja. Pripravlja prispevke za objave in nastope na posvetih, sodeluje pri vzgoji, usposabljanju drugih in v strokovnih komisijah. O storitvah in izdelkih piše poročila ter naročniku storitve svetuje o negi in vzdrževanju obdelanega predmeta.
Znanja in spretnosti
Imeti mora izobrazbo, ki jo pridobi na Oddelku za restavratorstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Za delo so potrebne veščine ter spretnosti pri delu z orodji in napravami.
Delo zahteva sposobnost za delo na višini, pogosto ga opravlja v prisilnih držah. Na dve leti opravi zdravniški pregled s poudarkom na sposobnosti dela na višini.
Restavrator za predmete likovne dediščine mora biti natančen, odgovoren, vztrajen, ustvarjalen, komunikativen, organizator skupinskega dela in vzgojitelj. Ima čut za likovno izražanje, za prostorsko dojemanje, veselje do raziskovalnega dela, zmožnost hitrih presoj in pravilnih odločitev.
Razmere za delo
Uporablja različna topila, redčila in druga hlapljiva sredstva. Pri delu na večjih slikah in kipih se srečuje s prenašanjem ali prestavljanjem težjih bremen. V nekaterih primerih dela v skupini, ki jo lahko tudi vodi. Organizira terensko delo, kjer skrbi za organizacijo prenočišča in prehrane. Ker mora za vsak poseg podati poročilo o delu, pogosto sam fotografira in izdeluje dokumentacijo.
Predvidena izobrazba
Imeti mora univerzitetno izobrazbo, ki jo pridobi na Oddelku za restavratorstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani.
Druge informacije
ZVKDS Restavratorstvo , Poljanska 40, 1000 Ljubljana
Akademija za likovno umetnost in oblikovanje, Univerza v Ljubljani, Erjavčeva 23, 1000 Ljubljana
SPOT, Slovenska poslovna točka, Konservator- restavrator
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.