Opravila in naloge
- Znanje si študentje glasbene akademije po končani nižji in srednji glasbeni šoli pridobijo med večletnim študijem izbranega instrumenta. Pomemben je praktični del, kjer bodoči glasbenik poustvarja solistična, komorna in orkestralna dela skladateljev iz raznih glasbenih obdobij.
- Igra v poklicnih glasbenih skupinah. Lahko deluje kot glasbeni pedagog. Delovno področje je tudi spremljava gledaliških in lutkovnih predstav. Tu enakovredno sodeluje z igralci, jih zvočno podpira s šumi, zvoki in glasbo.
Koncertni mojster je vodilni glasbenik v orkestru, ki skrbi za tehnično plat izvajanja skladbe. V simfoničnem orkestru ima to vlogo prvi violinist, v pihalnem orkestru pa pripada prvemu klarinetistu. Vodja instrumentalne skupine je odgovoren za igranje istih ali sorodnih glasbil v orkestru.
Z orkestrom nastopi tudi eden ali več solistov, tako instrumentalnih kot tudi solistov pevcev. Od glasbenika v orkestru se pričakuje, da bo obvladal svoj part - notni glasbeni zapis posameznega glasbenika - že pred prvo vajo. Veliko ur posveča posamični in skupinski vadbi.
Glasbila, ki se delijo v več različnih skupin, so se oblikovala skozi stoletja. Razlikujemo jih po namenu uporabe in načinu izdelave.
Skupine glasbil so:
- Godala: violina ali gosli, viola, violončelo, kontrabas
- Brenkala: kitara, lutnja, harfa, bisernica, tamburica
- Tolkala: lesena, kovinska, z opno (membrano)
- Pihala: flavta, klarinet, saksofon, oboa, angleški rog, fagot
- Trobila: trobenta, krilovka, kornet, pozavna, bariton, francoski rog, tuba
- Glasbila s tipkami: čembalo, spinet, klavir, pianino, celesta
- Glasbila z mehom: orgle (portativ, pozitiv), dude, harmonij, harmonika...
- Elektroakustična glasbila
Storitev instrumentalista solista je odigrana skladba, ki jo izvede sam ali skupaj z orkestrom.
Znanja in spretnosti
Poklic glasbenika, tako instrumentalista kakor tudi glasbenega pedagoga, je zahteven. Zahteva široko razgledanost, nadarjenost, motorično spretnost, ustvarjalnost in vztrajnost.
Za delo glasbenika je pomembno dobro zdravstveno stanje- pri pihalcih in trobilcih so izpostavljeni dihalni organi ter mišice obraza, prepone, hrbtenice in okončin. Glasbenik, ki je v dobri telesni in duševni kondiciji, je odpornejši proti stresnim situacijam in lažje vzdrži telesni napor pri igranju na inštrument.
Želja po ustvarjanju in izražanju v glasbenem jeziku pripomoreta disciplinirani in urejeni osebnosti, da dobro opravlja svoj poklic.
Razmere za delo
Intenzivni ritem dela v večernih urah in ob koncu tedna povzroča premike dnevnega bioritma. Izpostavljenost hrupu velja omeniti posebno v pihalnih orkestrih, ki ponekod nimajo ustreznih vadbenih prostorov.
Predvidena izobrazba
Instrumentalist solist doseže visoko stopnjo izobrazbe z opravljeno diplomo in s sklepnim recitalom na glasbeni akademiji.
Druge informacije
Akademija za glasbo, Univerza v Ljubljani, Stari trg 34, 1000 Ljubljana
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
O Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.