Opravila in naloge
- Pomembno je, da zna brati note. Nekateri lahko melodijo slišijo, že ko pogledajo note, večina pa jih mora določeno melodijo zaigrati na klavir.
- Lahko ima glasbene spretnosti, vendar muzikologu ni treba biti virtuoz.
- Pred vpisom na fakulteto, smer muzikologija, je zaželeno predhodno obiskovanje glasbene šole, saj mora ob vpisu v študijski program obvladati osnove glasbene teorije in igranja klavirja. Klavir je njegov osnovni inštrument, saj se je z njim lažje uči druge glasbene inštrumente.
Znanstveno-raziskovalno delo zajema področje raziskovanja glasbe. Muzikolog se zaposli v glasbeni knjižnici z notnimi arhivi, v koncertni poslovalnici, organizira glasbeno dogajanje ali postane umetniški vodja glasbenih ustanov. Na radiu je glasbeni urednik ali pa dela na oddelku za klasično glasbo. Zaposli se v šoli in opravlja pedagoško delo, kjer poučuje glasbeno vzgojo.
Med najpomembnejše pripomočke sodijo klavir, radio in računalnik. K delu muzikologa sodi tudi pisalo in notno črtovje. Na klavirju zaigra skladbe ter posluša glasbene zapise, ki jih ima v zbirki.
Njegov predmet preučevanja je glasba v vseh izraznih oblikah. Muzikologija se deli na področja, ki segajo od glasbene kritike in glasbene sociologije do glasbene analize.
Znanja in spretnosti
Pred vpisom na fakulteto je zaželeno, da obiskuje glasbeno šolo, saj potrebuje osnovno teoretično glasbeno znanje. Ker je njegov osnovni pripomoček klavir, mora pred vpisom na študijski program poznati osnove igranja nanj. Ima teoretično znanje o glasbi, poznati mora njeno zgodovino, sociologijo in jo zna analizirati. Obvlada tudi pripravo in objavo glasbenih komentarjev, poročil in recenzij. Usposobljen je za vodenje in oblikovanje glasbenih programov.
Muzikolog mora imeti dober sluh in posluh.
Pomembna lastnost je kreativnost.
Razmere za delo
Razmere za delo so odvisne od delovnega mesta, kjer je zaposlen. Muzikolog se lahko zaposli redno ali pa dela kot honorarni sodelavec.
Predvidena izobrazba
Univerzitetni študij muzikologije izvajajo na Filozofski fakulteti v Ljubljani.
Druge informacije
Filozofska fakulteta, Aškerčeva 2, 1000 Ljubljana
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.