Opravila in naloge
- Solopevec poje sam, v manjših zasedbah, npr. duetu ali triu, v operi ali v zboru.
- Udeleži se tekmovanj pred strokovno žirijo, kjer pokaže kakovost petja.
- Nastopa v kulturnih ustanovah, v Filharmoniji, Operi, Cankarjevem domu in na drugih odrih.
- Lahko poučuje solopetje na glasbeni šoli ali organizira seminarje za druge solopevce.
- Nastopa v živo, v studiih snema zgoščenke in posnetke za radio, film in televizijo.
Delovno področje pevca je glasbeni oder. Glasbo snema v studiu in nastopa na različnih prizoriščih, v reklamah in na dobrodelnih prireditvah. Profesionalne pevce klasične glasbe večinoma imenujejo z izrazi tenorist, sopranistka, basist in altistka, redkeje z izrazom solopevec. V praksi ločijo med koncertnimi, opernimi in zborovskimi pevci.
Osnovni pripomoček je njegov glas, zato mora zanj posebej skrbeti. Uporablja glasbene instrumente, ojačevalce, mikrofon in druge glasbene naprave.
Občuteno zapeta pesem in dobro razpoloženje občinstva, ki pevca spremlja, je izdelek, ki si ga želi vsak nastopajoči.
Znanja in spretnosti
Za uspeh potrebuje nadarjenost. Za vaje potrebuje samodisciplino. Pevec, ki izvaja pantomimo, in odrski pevec poleg petja obvladata tudi igro in ples.
Pevec mora imeti dobro psihofizično zmogljivost, kar je še posebej pomembno, kadar gre na turnejo.
Zanima se za glasbene dosežke drugih izvajalcev in spremlja novosti na glasbenem področju.
Razmere za delo
Pevec mora biti pazljiv, kadar nastopa s pomočjo električnih glasbenih instrumentov, da ne pride do telesnega stika z električno napeljavo. Dolgotrajne vaje, ki jim sledi nastop ali tekmovanje, so lahko utrujajoče.
Predvidena izobrazba
Pevec, ki se posveča klasični glasbi, lahko študira na Akademiji za glasbo v Ljubljani in pridobi naziv akademski glasbenik. Za popularne zvrsti glasbe ni potrebna posebna izobrazba.
Druge informacije
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.