Opravila in naloge
- Koreograf se samostojno odloči za temo in vsebino novega baleta, vendar mora upoštevati repertoarno politiko gledališča oziroma baletnega ansambla in njegove zmogljivosti. Pa tudi finančne in tehnične možnosti, ki so na razpolago.
- Poleg ustvarjalnega dela skrbi za organizirano delo vseh sodelujočih. Razpisuje termine za vaje solistov in ansambla. Skupaj z dirigentom daje navodila korepetitorju-pianistu. Če ima na razpolago baletnega repetitorja, daje navodila in zadolžitve tudi njemu.
- Skrbi za potek priprav za projekt predvsem z umetniškega vidika. Z vodjo tehnike se dogovori o tehničnih zahtevah, problemih in njihovih rešitvah.
Delovna področja so plesne šole in plesni nastopi, gledališča, operne in baletne ustanove in modne revije.
Sodeluje z režiserjem pri pripravi predstave, uporablja skice in modele plesnih postavitev, premikov in gibanj, ki jih zaokroži v plesno zgodbo.
Njegov izdelek je koreografija predstave ali nastopa. S tehničnim vodjo plesne predstave sodeluje pri izdelavi kostumov in scene, rekvizitov, odrske tehnike in vsega, kar potrebuje za uspešno predstavitev plesnega projekta. Z glasbenim vodjo ali dirigentom se dogovorita o glasbenih poudarkih, tempih in o možnih zamenjavah posameznih glasbenih točk.
Znanja in spretnosti
Dobro pozna glasbene oblike ter značilnosti posameznih stilnih obdobij v evropski pa tudi neevropski kulturi. Poznati mora anatomijo človeškega telesa. Pomembno je, da ima vodstvene in psihološke sposobnosti.
Delo je fizično naporno, ker mora plesalcem nazorno pokazati korake oziroma kombinacije gibov.
Koreografa zanimajo različne zvrsti umetnosti, glasba in likovna umetnost. Navdih za svoje predstave črpa tudi v naravi in v plesno športnih dejavnostih.
Razmere za delo
Običajno je delo dvo-izmensko, večkrat je tudi podaljšano, posebno pri zadnjih vajah in generalkah. Kot koreograf in režiser odgovarja za umetniško raven predstave in tudi za vse tehnične podrobnosti.
Predvidena izobrazba
Koreograf se razvija iz plesalca, ki ima plesno izobrazbo in ima talent za delo koreografa. Dodatno izobrazbo si pridobi s študijem humanističnih ved, predvsem iz glasbenih in likovnih področij.
Druge informacije
Društvo baletnih umetnikov Slovenije, Župančičeva 1, 1000 Ljubljana
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.