Opravila in naloge
- Poleg tega, da je organizator dela, je tudi koordinator med vsemi službami, ki delujejo v gledališču, med upravo, tehniko in umetniškim ansamblom.
- Na bralnih vajah si beleži navodila in tehnične zahteve režiserja glede scenografije, navodila za za tonske tehnike in sosledje prizorov v predstavi, ki predvidevajo prihod igralca na oder.
- Upravlja akustično-tehnične naprave, skrbi za vzdrževanje magnetofona, zvočnikov, ojačevalcev in mikrofonov. Po potrebi montira aparature za snemanje govora, glasbe, zvočnih efektov, kombinacij snemanja in presnemavanja.
- Pred vsako predstavo osebno preveri, ali so odrski elementi postavljeni tako, da zagotavljajo varnost pri delu, in ali delujejo vsi tehnični aparati. Ko je v dvorani občinstvo, dežurni predstave o tem obvesti inspicienta, ki umetniškemu in tehničnemu osebju da znak za začetek predstave.
- Je nadzornik predstave, ki preverja, ali vse poteka v skladu z dogovori. Skrbi za uprizoritev gledališke predstave na gostovanjih, kjer se o poteku predstave dogovori s tehničnimi delavci tujega gledališča in njihovim organizatorjem ter inspicientom.
Njegovo delovno področje je predvsem gledališče, včasih pa tudi televizijska in filmska produkcija.
Inspicient pri svojem delu najpogosteje uporablja računalnik in telefon. Ker vodi evidenco prisotnosti igralcev in drugih delavcev v gledališču, uporablja tudi inspicientsko knjigo oziroma poročila o delu. Pri tem uporablja besedila predstav, v katere si vpisuje zapiske o predstavi na bralnih vajah ter navodila režiserja o posameznih prizorih, povezanih s postavitvijo svetlobnih, zvočnih in scenskih učinkov. Pri delu lahko uporablja tudi druga delovna orodja, kadar je potrebno določen element scenografije popraviti ali pa pripraviti po navodilih režiserja. Pri scenografijah posameznih predstav lahko uporablja tudi meter in druge merilne instrumente, še posebej, če je za predstavo pomembna natančna postavitev igralca na oder.
Med izvajanjem predstave je s tehnično ekipo in igralci povezan preko posebnih sistemov, sestavljenih iz mikrofona za klicanje, ojačevalcev in zvočnikov z regulacijo glasnosti, razporejenih po gledališču. Nekatera gledališča uporabljajo tudi interkom sistem oziroma telekomunikacijo v nekem zaprtem sistemu, ki omogoča žično ali brezžično komuniciranje na daljavo. Tovrstni sistem je sestavljen iz baznih postaj ter žičnih ali brezžičnih podpostaj in sprejemnikov. Komunikacija med inspicientom in ostalo tehnično ekipo pravzaprav poteka prek radijske povezave, pri čemer inspicient daje iztočnice za potek predstave, tehnični delavci pa ga obvestijo le v primeru morebitnih težav. Tovrstni telekomunikacijski sistemi omogočajo prosto gibanje ustvarjalcev predstave in niso vezani na določen prostor, kar je pomembno za tehnično brezhibnost predstave.
Inspicient poskrbi za organizacijsko vodenje vaj in predstav v matičnem gledališču in na gostovanjih ter beleži prisotnost sodelujočih na vajah in predstavah. Vodi dnevnik dela za vaje in predstave, zagotavlja disciplino na odru, nadzira in skrbi za pravilno postavitev prizorišč in opreme na vajah in predstavah. Opremlja predstave z video nadzorno opremo ter skrbi za signalizacijo na vajah in predstavah. Poleg tega organizira, vodi ter izvaja dela pri opremljanju prireditev s tonskimi zapisi ter opremo z arhiviranjem zapisov. Poskrbi za snemanje glasbe in zvočnih efektov in pripravlja scenarije zvočnih učinkov za posamezne predstave.
Znanja in spretnosti
Inspicient mora imeti najmanj srednješolsko izobrazbo. Pričakuje se dobro poznavanje gledališke dejavnosti oziroma sorodne dejavnosti. Ima opravljen izpit iz varstva pri delu in požarne varnosti ter organizacijske in komunikacijske sposobnosti. Ker gledališča gostujejo tudi v tujini, mora aktivno znati vsaj en tuj svetovni jezik. Biti mora usposobljen za delo z računalnikom in imeti opravljen vozniški izpit.
Ker je odgovoren za organizacijsko vodenje vaj in predstav ter koordinacijo dela med vsemi strokovnimi sodelavci v gledališču, mora biti sposoben delati tudi v stresnih okoliščinah.
Pomembne so komunikacijske spretnosti, saj je komunikator med različnimi strokovnimi, tehničnimi in umetniškimi poklici v gledališču. Inspicient mora biti natančen, včasih pa v stiku z ljudmi tudi brezkompromisen in avtoritativen. Zna motivirati in spodbujati sodelavce.
Razmere za delo
Delo poteka v deljenem delovnem času, in sicer od desetih dopoldne do dveh popoldne potekajo vaje, od sedmih do desetih oziroma enajstih zvečer pa gledališke predstave. Dela pretežno ob umetni svetlobi.
Predvidena izobrazba
Inspicient mora imeti najmanj srednješolsko izobrazbo. Vedeti mora kako gledališča delujejo, katere službe so v gledališču in katere delovne naloge opravljajo zaposleni v gledališču.
Druge informacije
Slovensko mladinsko gledališče, Vilharjeva 11, 1000 Ljubljana
Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana, Erjavčeva 1, 1000 Ljubljana
Mestno gledališče ljubljansko, Čopova 14, 1000 Ljubljana
Akademija za gledališče, radio, film in televizijo, Nazorjeva ulica 3, 1000 Ljubljana.
Informacije o državnih štipendijah najdete na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Informacije o Zoisovih in kadrovskih štipendijah pa na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.
Europass portal je sklop spletnih pripomočkov in informacij, ki vam pomagajo pri načrtovanju vaše izobraževalne in/ali poklicne poti.